Vijesti
Društvo i ekonomija
Broj oboljelih od tuberkuloze se smanjuje u BiH
24.03.2010. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
Broj oboljelih od tuberkuloze se smanjuje u BiH
Broj oboljelih od tuberkuloze u BiH je u opadanju zahvaljujući aktivnostima koji se poduzimaju na prevenciji i liječenju ove bolesti, istaknuto je danas na konferenciji za medije koju je, u povodu 24. marta, Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze, organiziralo Društvo Crvenog križa BiH.
Svjetski dan borbe protiv ove bolesti bit će obilježen brojnim aktivnostima usmjerenim na podizanje svijesti o opasnostima i rizicima i načinima zaražavanja tuberkulozom. Aktivisti Društva, enititetskih organizacija crvenog križa i Brčko Distrikta, podijelit će promotivni materijal, a sve u okviru kampanje "Priključite se našem timu da iskorijenimo tuberkulozu".
Ono što je značajno, a vezano je za tuberkulozu i njenu prevenciju, ali i liječenje su programi koji zemljama omogućavaju grantove iz Globalnog fonda čiji je primarni zadatak finansiranje prevencije i liječenja HIV-a i tuberkuloze.
"Ministarstvo civilnih poslova BiH podnijelo je program Fondu u devetoj rundi (R9). Program se odnosi na prevenciju i liječenje te smanjenje broja oboljelih od 2010.-2015.", pojasnila je predstavnica Ministarstva Zorica Rulj.
Dodala je da je program odobren i da će za ovu namjenu iz Fonda biti izdvojeno 15 miliona eura.
Prof. Hasan Žutić istakao je da je, iako izlječiva, tuberkuloza još problem u BiH.
"U 2008. broj oboljelih iznosio je 1.800. Poređenja radi taj broj je u 2005. iznosio 2.160", kazao je Žutić.
Dobne skupine koje najčešće obolijevaju su stariji od 64 godine. Najmanje obolijevaju djeca, tek 1,1 posto od ukupnog broja. Kada je u pitanju regionalna zastupljenost, najviše oboljelih u 2008. zabilježeno je u Tuzlanskom kantonu (384), zatim Unsko-sanskom (229) te Kantonu Sarajevo (148).
Po ovim brojevima, BiH je u rangu s ostalim evropskim zemljama. I nama, kao i njima, najviše problema uzrokuje tzv. rezistentna tuberkuloza. Riječ je o vrsti koja je otporna na prvu liniju lijekova protiv ove bolesti i koja zahtijeva 18-24 mjeseca intenzivnog liječenja koje uključuje mnogo vrsta lijekova. Takvih slučajeva u BiH ima 40 i sredstva iz Fonda će biti utrošena i za ovu namjenu.