Vijesti
Društvo i ekonomija
Obrtnici otvaraju firme, ali i otpuštaju radnike
26.03.2010. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Obrtnici otvaraju firme, ali i otpuštaju radnike
Prema podacima Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta, broj novonastalih obrta iznosio je 738, što je povećanje od 1,4 posto
Smanjenje ekonomske aktivnosti uslijed recesije u prošloj, ali i ovoj godini, kao i novčanih priliva iz inozemstva, odrazilo se na industriju, investicije i finalnu proizvodnju u BiH. Sve navedeno utjecalo je i na povećanje nezaposlenosti i gašenje firmi, pa tako ni slika u segmentu malih i srednji preduzeća, kao i obrta nije drugačija.

Privredni oslonac
Prema podacima koje smo dobili iz Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta, krajem 2008. u FBiH je bilo registrirano 50.936, a krajem prošle godine 51.674 obrta, što je povećanje od 1,4 posto ili 738 novoosnovanih obrta. I pored svega, lani je bez posla ostalo 4.287 obrtnika!
U Federalnom ministarstvu navode da je broj registriranih firmi u FBiH u 2008. iznosio 28.794 od kojih su većina mikro, mala i srednja preduzeća, a lani 29.794 subjekta, što je povećanje od 4,35 posto. Od ovog broja mikropreduzeća čine skoro 93, mala 5,5, a srednja 1,5 posto.
Procjenjuje se da su u ovom sektoru uposlena 89.382 radnika. U ovom ministarstvu su izračunali da je u sektoru malih i srednjih preduzeća, od ukupnog broja radnika u FBiH, uposleno 37 posto radnika.
Sekretar Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta Jozo Bejić kaže da industrijska proizvodnja u FBiH, u kojoj veliku ulogu igraju mala i srednja preduzeća, a posebno prerađivački kapaciteti, u dobroj mjeri zavisi od stanja na inozemnom tržištu.

Zakonska regulativa
- Posljednji podaci koje je radio Eurostat o industrijskoj proizvodnji u EU pokazuju da je zaustavljen negativan trend, što ostavlja nadu da bi se isto moglo desiti i s cjelokupnom privredom u BiH. U ovoj godini posebnu pažnju ćemo posvetiti poboljšanju zakonske regulative iz oblasti obrta, mikro, malih i srednjih firmi koja uistinu mogu doprinijeti boljem ambijentu za njegov razvoj. Osim podsticaja u iznosu od pet miliona KM, te povoljnih kreditnih sredstava u iznosu od tri miliona maraka Razvojne banke FBiH, uspostavit ćemo informacijski sistem i registar za mala i srednja preduzeća - kaže Bejić za "Avaz".

Lakoća poslovanja
Bejić je skrenuo pažnju na pokazatelje projekta Svjetske banke "Doing Business" o lakoći poslovanja u 2010. godini po kojima BiH zauzima tek 116. mjesto od 183. zemlje. Prema podacima o zatvaranju poslovanja, naša zemlja u svijetu zauzima 63. mjesto. U BiH vrijeme potrebno za prestanak poslovanja iznosi tri godine i tri mjeseca. Prema Bejićevim riječima, razloge za ove statistike treba tražiti u poslovnom okruženju, zakonima, administraciji, finansijskom sektoru, porezima i drugim indikatorima.