Vijesti
Politika
Ko se sve prijavio za pozicije državnih sudija i tužilaca
28.03.2010. 14:00
Izvor: ftv
Ko se sve prijavio za pozicije državnih sudija i tužilaca
Ko se sve prijavio za pozicije državnih sudija i tužilaca - kandidata i previše, među njima i brojni sa sumnjivim biografijama i ne baš uspješnim karijerama
Početkom ove sedmice članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća obavili su prve razgovore s kandidatima prijavljenim za pozicije sudija i tužilaca Suda i Tužilaštva BiH, ali i više sudova i tužilaštava na nižim nivoima. Za 29 pozicija prijavilo se 288 kandidata, među kojima su i oni sa ne baš uspješnom biografijom.

Zanimljivo je da su se na konkurs prijavila i dva člana VSTV-a - Enisa Adrović i predsjednik Vijeća Milorad Novković. Novković smatra da kolege iz Vijeća, koje budu razmatrale njegovu prijavu, neće doći u iskušenje.

Osim članova Vijeća, na konkurs su se prijavili i pomoćnik državnog ministra pravde Mustafa Bisić, bivši tužilac koji je vodio nikad riješeni slučaj atentata na Jozu Leutara, te nakon što nije dobio novi mandat na čelu Sarajevskog kantonalnog tužilaštva Branko Šljivar.

Tu je i Anika Kešelj, kantonalni tužilac iz Sarajeva, najviše poznata po puštanju iz pritvora Tasima Kučevića, nakon incidenta pred Sudom BiH. U državno tužilaštvo želi i tužilac Oleg Čavka, koji je uspješno vodio slučaj protiv zločinačke organizacije Muhameda Alija Gašija. Prijavila se i sutkinja koja je Gašija osudila - Dalida Burzić, te predsjednica Kantonalnog suda u Sarajevu Begzada Gavrankapetanović-Salihagić. Među prijavljenima je i mnoštvo advokata. O njihovom izboru odlučuju sudije, tužioci i kolege advokati.

Borislav Petrović, dekan Pravnog fakulteta u Sarajevu, još je prošle godine upozoravao da u Vijeću trebaju sjediti akademski radnici. "Praktički, samo bi profesori pravnog fakulteta bili u bukvalnom slmislu nepristrasni, svi drugi su involvirani u sudske i tužilačke funkcije i, naravno, uvijek se može staviti prigovor pristrasnosti, odnosno, nepristrasnosti", napominje Petrović.

Pri izboru sudija i tužilaca uzimaju se u obzir i odnosi s radnim kolegama, ugled i ponašanje van posla. Među prijavljenima ima i onih protiv kojih je vođen krivični postupak, kao što je Genc Trnavci, profesor bihaćkog pravnog fakulteta, pravosnažno oslobođen optužbi za seksualno uznemiravanje studentica.

Pitanje je koliko o ugledu svojih kolega mogu voditi računa oni čiji ugled nije bez mrlja. Članovi Vijeća, u ovom ali i ranijim sastavima, osim što su branioci krupnih kriminalaca često su i tužioci sa mnoštvom osuđujućih, odnosno sudije sa više poništenih presuda. Upravo oni odlučuju o onima koji će dijeliti pravdu u ovoj zemlji.