Vijesti
Društvo i ekonomija
Moguć ekonomski rast
30.04.2010. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Moguć ekonomski rast
Siromaštvo i nezaposlenost i dalje u porastu • Procjene optimističnije za 2011.
Međunarodne finansijske institucije u najnovijim godišnjim procjenama predviđaju da će Bosna i Hercegovina naredne godine imati nešto veći privredni rast nego što je to ranije očekivano, ali da će se efekti ekonomske krize osjećati i tokom 2011.

Viša inflacija
Iako se očekuje nešto veći ekonomski rast, siromaštvo i nezaposlenost ostat će ključni problem ako se ne pokrenu opsežne reforme. Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka objavili su svoje najnovije prognoze prije nekoliko dana na proljetnom zasjedanju MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu.
MMF je dao nešto optimističniju procjenu ekonomskog rasta za 2011. godinu. Umjesto dosadašnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od tri posto, ova finansijska institucija predviđa rast od četiri procenta.
Takve procjene se, uglavnom, temelje na očekivanoj stabilizaciji budžetskih prihoda i potrošnje ako se vlasti zadrže na kolosijeku stand by aranžmana, koji je sklopljen prošle godine.
Istovremeno, MMF procjenjuje da će taj rast pratiti i rast inflacije. Umjesto 1,6 posto, kako je bilo u prošlogodišnjoj procjeni, inflacija će biti 1,9 posto.

Pozitivni učinci
Predviđanja Svjetske banke su nešto lošija. Globalna ekonomska kriza najžešće je pogodila region centralne i jugoistočne Evrope. Za BiH će, kako se predviđa, do kraja ove godine i tokom naredne biti evidentan rast siromaštva i nezaposlenosti.
To će, kako se ističe, anulirati pozitivne učinke smanjivanja siromaštva tokom ranijih godina. Svjetska banka navodi da loša politička klima i dalje negativno utječe na ekonomsku situaciju, posebno u oblasti direktnih stranih investicija.

Privatno poduzetništvo
Izvještaj Svjetske banke navodi da je najveći izazov za BiH i, faktički, jedini izlaz iz krize u uspostavljanju boljih uvjeta za rast realnog sektora ekonomije i privatnog poduzetništva. Osim toga, bit će potrebne dodatne mjere kako bi javna potrošnja i rad administracije bili efikasniji.