Vijesti
Društvo i ekonomija
Krstan Simić razriješen dužnosti sudije Ustavnog suda
10.05.2010. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Krstan Simić razriješen dužnosti sudije Ustavnog suda
SARAJEVO - Ustavni sud BiH razriješio je u subotu Krstana Simića dužnosti sudije ove institucije, izjavio je šef kabineta predsjednika Ustavnog suda BiH Nedim Ademović.
On je rekao da je odluka o razrješenju sudije Krstana Simića konačna i obavezujući i da je morala biti donesena konsenzusom svih osam sudija.
"Odluka će biti verifikovana na vanrednoj plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH 28. maja i njen tekst će biti objavljen u skladu sa članom 11 pravila Ustavnog suda BiH", rekao je Ademović i dodao da će odluka i obrazloženje biti naknadno objavljeni.
On je naveo da je odluka donesena na osnovu člana 61 c Ustava BiH, člana 101, stav 1 i 2 u vezi sa članom 94 pravila Ustavnog suda.
Najavljena konfrenecija za novinare povodom vanredne sjednice Ustavnog suda BiH otkazana je iz, kako je rečeno, tehničkih razloga, jer je vanredna plenarana sjednica trajala duže nego što je planirano.
Simićevo razrješenje tražio je predsjednik Ustavnog suda BiH Miodrag Simović zbog, kako je ocijenio, njegovog nedoličnog ponašanja i nesavjesnog rada u periodu od decembra prošle do sredine januara ove godine. Time je, navedeno je u prijedlogu, Simić Ustavnom sudu nanio "nesagledivu štetu i narušio dignitet".
Povod za razrješenje je, navodno, Simićevo pismo premijeru Republike Srpske (RS) i lideru SNSD-a Miloradu Dodiku u kojem on govori o presudi Ustavnog suda u korist banjolučkog biznismena Veselka Malbašića. Ustavni sud BiH je prošle godine usvojio apelaciju firmi "Trgovina Borac" iz Travnika i "Malbašić" iz Banjaluke, koje su je tom sudu uputile nakon što je "Krajina Borac" dobila sve sudske procese protiv njih.
Ova odluka Ustavnog suda BiH je presedan koji je u direktnoj suprotnosti i sa Odlukom visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH iz 2000. godine. Tom odlukom zabranjeno je da pojedinci i pravna lica iz jednog entiteta privatizuju preduzeća, poslovne prostore i imovinu koji se nalaze u drugom entitetu.
"Svaka odluka, sporazum ili radnja koja je u suprotnosti sa ovom odlukom je ništavna" navodi se u Odluci visokog predstavnika. Svi sudovi su utvrdili da je "Krajina Borac", kao državno preduzeće RS, po sili zakona vlasnik poslovnih prostora postalo 23. jula 1998. godine. U predmetu "Alijagići" Miodrag Simović je glasao za apelaciju Alijagića sa dva Bošnjaka i dva Hrvata, dok su tri strane sudije glasale protiv, a sudija Krstan Simić je bio isključen iz glasanja zato što je navodno "branio interese Srpske".
Pravobranilaštvo RS uložilo je prijedlog za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH, koji je potvrdio dio presude Okružnog suda iz Trebinja koji se odnosi na naknadu materijalne štete braći Salihu i Muameru Alijagić od 6.033.000 KM. Njima je već sa kamatama isplaćeno 1.800.000 KM, čime su izvršene prethodna presuda Okružnog suda Trebinje i revizija Vrhovnog suda RS. I pored toga, oni su podnijeli apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Premijer Srpske Milorad Dodik izjavio je ranije da se sudije Ustavnog suda BiH ponašaju kao "slobodni strijelci" i u ovom sudu postoji značajan stepen korupcije, što bi nadležni organi u BiH trebalo da ispitaju. "Kako sudija Miodrag Simović misli da Vlada RS treba da plati deset miliona maraka, a da ja kao predsjednik te Vlade ne smijem o tome da budem informisan. Ne razumijem način na koji to radi Simović, zbog čega ću tražiti da se pokrene istraga", naglasio je Dodik.