Vijesti
Društvo i ekonomija
Imenovan stečajni upravitelj Naftnih terminala Federacije
26.05.2010. 20:00
Izvor: Dnevnik.ba
Imenovan stečajni upravitelj Naftnih terminala Federacije
Ukupna vrijednost imovine NTF-a ne prelazi iznos od 15 milijuna kuna, dok s druge strane postojeće obveze prelaze 55 milijuna kuna
Trgovački sud u Dubrovniku postavio je u Naftne terminale Federacije iz Ploča (NTF) stečajnog upravitelja koji bi u idućih desetak dana trebao utvrditi jesu li ispunjeni uvjeti za stečaj piše danas zagrebački Poslovni dnevnik.
Ukoliko sud otvori stečaj, izgledno je kako će NTF, putem kojeg BiH dobiva oko 70 posto nafte, preuzeti tvrtka za trgovinu naftnim derivatima Deltagrip koja je, zbog potraživanja od oko 9 milijuna kuna, i pokrenula stečajni postupak.
Odlukom dubrovačkog suda NTF-u je zabranjeno raspolaganje imovinom bez prethodne suglasnosti privremenog stečajnog upravitelja Maroja Stjepovića. On bi trebao voditi poslovanje NTF-a štiteći vjerovnike, te utvrditi je li kompanija sposobna otplatiti dug. Stjepović bi se u srijedu trebao pojaviti u Pločama. Sudsko ročište u Dubrovniku zakazano je za 10.lipnja.
U rješenju, odnosno obrazloženju dubrovačkog suda navodi se da "ukupna vrijednost imovine ne prelazi iznos od 15 milijuna kuna, dok s druge strane postojeće obveze dužnika prelaze 55 milijuna kuna". Sud u svom obrazloženju, pozivajući se na zahtjev Deltagripa, navodi kako NTF-ova "eventualna smanjenja kratkoročnih i dugoročnih obveza u 2009. godini i do sada u 2010. su neznatna i ne mogu značajno utjecati na pokriće obveza".
Vlasnik NTF-a su državni Terminali Federacije iz Sarajeva. Istovremeno, međunarodna zajednica traži od Vlade Federacije smanjenje javne potrošnje kako bi se nastavila suradnja sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF). Vlada FBiH je prošle godine putem dva kredita odobrila NTF-u 2,4 milijuna eura, čime su isplaćene plaće radnicima te carinski dug zbog kojeg je kompanija bila u blokadi.
Odnos između Deltagripa registriranog u Londonu i NTF-a zaoštrio se početkom travnja kada je nova Uprava terminala pokušala podići cijene derivata koji se ondje skladište. Deltagrip u Pločama skladišti 40 tisuća tona nafte, a NTF je zatražio poskupljenje od oko 150 posto, sa 3,5 na 8 eura po kubičnom metru.
Ina raspolaže kapacitetom od 32 tisuće, a slovenski Petrol skladištem od 10 tisuća tona. Iz Deltagripa poručuju kako ih se pokušava istjerati iz Ploča u korist ruskog Zarubežnjefta, odnosno njegove banjalučke tvrtke Optima grupe. "Zarubežnjeft je zainteresiran za dugoročni najam i modernizaciju skladišta u Pločama", rekao je u travnju Poslovnom dnevniku Nemanja Šutonja, komercijalni direktor Optime.
Napomenuo je kako nikoga ne treba istiskivati jer se "koristi tek 30 posto kapaciteta". Ruska kompanija bi derivate proizvedene u rafineriji u Bosanskom Brodu dopremala željeznicom te ih brodovima plasirala na inozemna tržišta. Zarubežnjeftu bi ipak netko trebao ustupiti fizički prostor budući da Deltagrip, Ina i Petrol u najmu imaju skladišta.
Uprava NTF-a demantira bilo kakvo istiskivanje, već napominje kako su ranije cijene koje je dogovarao bivši predsjednik Uprave Josip Tomić bile preniske i štetne za kompaniju. Deltagrip se s druge strane poziva na prošlogodišnji ugovor prema kojem im je u razdoblju od pet godina zajamčena fiksna cijena. Tomić je smijenjen u prosincu prošle godine. To je pak rezultiralo privremenom obustavom pretovara nafte budući je smijenjeni direktor imao podršku radnika. Kompanija zapošljava 80-ak ljudi.
Ugovor sa Deltagripom je sada raskinut. Nakon kratkog sastanka u Pločama, na kojem su obje strane zadržale nepromijenjene pozicije, Deltagrip je aktivirao zadužnice i mjenice na osnovi namjenskog kredita kojeg je 2006. odobrio NTF-u za modernizaciju skladišta. Dosad je NTF isplatio 1,1 milijun kuna, pa ostaje već spomenuti dug od oko 9 milijuna kuna.
"NTF je uredno otplaćivao rate kredita. Deltagrip je kompanija bivših Ininih direktora kojima je cilj preuzeti našu kompaniju", izjavio je Nikola Štula u travnju u razgovoru za Dubrovački vjesnik. Upravo 6.travnja Deltagrip je zbog duga blokirao te rminale, a prema zakonu ukoliko blokada potraje 60 dana slijedi stečaj iz kojeg bi se vjerovnici trebali naplatiti. Potraživanje prema NTF-u ima i banka OTP Hrvatska.
Do 6. lipnja NTF mora pronaći financijska sredstva ili dokazati da će podmiriti dugovanje. "Bit će teško no vjerujem da će se NTF izvući", kaže izvor blizak NTF-u. "Svi preduvjeti za stečaj su ispunjeni", može se čuti sa suprotne strane.