Vijesti
Politika
Bez prethodne analize, nijedan zakon kojim se stvaraju obaveze finansiranja iz budžeta ne može se uputiti u parlamentarnu proceduru
28.05.2010. 12:00
Izvor: omasa
Bez prethodne analize, nijedan zakon kojim se stvaraju obaveze finansiranja iz budžeta ne može se uputiti u parlamentarnu proceduru
Dom naroda Parlamenta FBiH prihvatio je na današnjoj sjednici u Sarajevu ovogodišnji program rada Vlade u kojem je, između ostalog, navedeno da će strateški pravci djelovanja Vlade biti usmjereni na intenziviranje privrednog razvoja u uvjetima svjetske ekonomske krize i zaustavljanje negativnih trendova.

Zastupnički dom usvojio je program rada Vlade na sjednici od 9. marta, kada je federalni premijer Mustafa Mujezinović kazao novinarima da ovaj dokument podrazumijeva postizanje financijske stabilizacije budžeta FBiH, te nastavak reformi i saradnje za MMF-om i WB-om. Kako je tada rečeno, Vlada će biti posebno fokusirana na privatizaciju i restrukturiranje preduzeća, povećanje investicija, izvoza, konkurentnosti privrede i zaposlenosti, te rasterećenje privrede, smanjenje stope sive ekonomije, povećanje životnog standarda i smanjenje siromaštva.

Dom naroda usvojio je i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o budžetima u FBiH, kojim je određeno da nijedan zakon kojim se stvaraju obaveze finansiranja iz budžeta ne može biti upućen u parlamentarnu proceduru bez prethodne analize finansijskih sredstava potrebnih za njegovo provođenje, kao i načina njihovog osiguranja. Predviđeno je i da za predložene zakone ubuduće bude potrebno i mišljenje Vlade FBiH, u slučaju da ona nije predlagač.

Dom naroda podržao je većinom glasova ovaj zakonski prijedlog, iako su tokom diskusije iznesene zamjerke da Vlada na ovaj način ograničava parlamentarce kada je riječ o predlaganju zakona. I Zakonodavnopravna komisija Doma naroda ocijenila je da predloženi zakon nije u skladu sa pozitivnim pravnim sistemom, jer ograničava prava ovlaštenih predlagača.

Federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda demantirao je tvrdnje delegata da se na ovaj način zabranjuje parlamentarcima upućivanje zakona u parlamentarnu proceduru, ocjenjujući da je današnja diskusija imala elemente predizbornog nadmudrivanja. On je podsjetio da se odredbe ovog zakona odnose i na uredbe i druge propise koje donosi Vlada, a kojima se stvaraju obaveze i pravo finansiranja iz budžeta. Kako je kazao, četiri uredbe koje su donesene uzrokovale se dug od 180 miliona KM prema Fondu za penzijsko/mirovinsko-invalidsko osiguranje, dok će slični slučajevi ubuduće biti onemogućeni ovim zakonom. Kako je rečeno, obaveza dopune Zakona o budžetima proizišla je iz revidiranog pisma namjere sa MMF-om, a u vezi sa donošenjem zakona o fiskalnoj odgovornosti, kao jednoj od strukturalnih odrednica. Bevanda je istaknuo da je odluka o dopuni Zakona o budžetima donesena jer nije postojala suglasnost u vezi sa zakonom o fiskalnoj odgovornosti.

Dopune Zakona o budžetima koje su danas usvojene trebale bi biti na snazi do donošenja zakona o fiskalnoj odgovornosti.

Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio je izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak. Predviđeno je oporezivanje naknada za topli obrok ukoliko iznose više od jedan posto prosječne plaće.