Vijesti
Žuta štampa
Tko ima novca, može kupiti glasove
03.06.2010. 20:00
Izvor: Ljiljan.ba
Tko ima novca, može kupiti glasove
Spuštene su zavjese i na ovogodišnji "Eurosong". Predstavnik Bosne i Hercegovine Vukašin Brajić osvojio je 17. mjesto, a javnost postavlja pitanje da li je mogao biti bolje plasiran? Bilo kako bilo, on se sa članovima tima BiH iz Osla vratio već narednog dana. Kaže da je zadovoljan nastupom i ističe kako je veliki uspjeh napravljen samim ulaskom u finale.
" Mnoge zemlje, koje su mnogo bolje kotirale na top-listama, nisu uspjele da se plasiraju. Iako mnogi negoduju, to je dokaz da je sistem izbora za predstavnika BiH na 'Euroviziji' veoma uspješan. BiH je jedna od četiri zemlje koje su se, od uvođenja polufinalnog takmičenja, uvijek plasirale u finale. Mislim da smo zbog slabe podrške medija u BiH ostali uskraćeni za glasove dijaspore. Umjesto uobičajenih dvanaest, deset ili eventualno osam poena, dobili smo sve nule, što je rezultiralo time da ne dobijemo mjesto koje nam pripada. Ali, zato smo dobili poene od nekih zemalja od kojih inače nismo dobijali ni bod. To znači da smo ove godine, ipak, imali nešto posebno. Vjerovao sam u to da možemo biti u prvih pet. Ali, što je bilo do nas, mi smo uradili. Dali smo sve od sebe", izjavio je Vukašin.
"Teško je opisati osjećaj koji imam kada sam na sceni. Možda je to najbliže onom što osjetiš kada poslije dugog ronjenja udahneš punim plućima. U plasman u finale nikada nisam sumnjao. Nastup koji smo imali nikako nije mogao da ostane nezapažen. Vjerovao sam u pjesmu, u koncept koji smo imali i u sebe. Ništa od toga nije iznevjerilo očekivanja", kaže nekadašnji student "Operacije trijumf" i komentira činjenicu da se predstavnici Hrvatske i Slovenije nisu plasirali u finale:
"Jedan od razloga zašto prije 'Evrovizije' nisam iznosio procjene o našem plasmanu, bio je upravo taj što na sve to utiče mnogo faktora. I pjesma, nastup, kostim, kao dio zvaničnog takmičenja, ali i politika, lobiranje, novčane mogućnosti kao dio nezvaničnog djela. Pretpostavljam da im se neki od faktora nisu poklopili.
" Reakcije na pjesmu "Tunder and Lightning“ bile su različite, od onih koji su podržavali ovakav izbor pjesme, do onih koji su bili izričito protiv, jer su želeli "veseliju“ ili "etno“ varijantu. "Ne opterećujem se stvarima na koje ne mogu da utječem. A ne postoji pjesma koja se svima sviđa. Volim rock i pjevam za ljude koji vole i žele to da slušaju. A ti ljudi ne bi željeli da čuju 'veseli etno'. Kome se ne sviđa, ne mora da sluša", kazao je Brajić. Gde se odvija to famozno lobiranje? Koja je zemlja imala najjači lobi? "Vjerujem da postoji mnogo načina. Politika, različiti interesi i novac - sve je u igri.
Tko ima dovoljno novca, osim marketinga, može da kupi i dovoljno glasova. Jedna delegacija je, na primjer, za 7.000 eura kupila norveške telefonske kartice da bi mogla da glasa za sebe. Na taj način osigurali su sebi poene. Vjerujem da to nije usamljen slučaj. Mi nismo imali sredstava da se borimo na taj način. Naš ukupan budžet bio je gotovo 50 puta manji od budžeta marketinga Azerbejdžana", izjavio je Vukašin.