Vijesti
Društvo i ekonomija
Radnici Oslobođenja i Fruktone pred zgradom Vlade RS
07.06.2010. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Radnici Oslobođenja i Fruktone pred zgradom Vlade RS
BANjALUKA - Oko 120 radnika banjalučke fabrike sokova "Fruktona" i preduzeća "Oslobođenje" okupilo se u ponedjeljak ispred zgrade Vlade Republike Srpske u Banjaluci da bi izrazili nezadovoljstvo zbog teškog materijalnog položaja u kome se nalaze.
Radnici "Oslobođenja" blokirali su na dvadesetak minuta saobraćaj ispred zgrade Vlade ne bi li na taj način privukli pažnju. Dalju blokadu spriječili su pripadnici Centra javne bezbjednosti Banjaluka, koji obezbjeđuju skup.
Učesnici protesta traže da njihovi problemi budu riješeni što je moguće prije, navodeći da nisu realizovana obećanja koja su ranije dobili. Radnici kažu da se neće pomjeriti ispred zgrade Vlade dok ih neko ne primi.
Radnici "Fruktone", njih oko 90, stupili su u generalni štrajk krajem maja tražeći isplatu sedam zaostalih plata i povezivanje radnog staža od 1999. godine.
Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH blokirala je račune "Fruktone" koja je 22. aprila ostala i bez licence za punjenje poznatog osvježavajućeg pića "pepsi" nakon čega je, početkom maja, zaustavila proizvodne pogone. UIO je najavila i prinudnu pljenidbu opreme ove fabrike ako preduzeće ne izmiri dug za neplaćeni PDV i akcize u iznosu od 1,4 miliona KM. Većinski vlasnik preduzeća Nedeljko Popović u pismu Sindikatu najavio je odlazak fabrike u stečaj.
Radnici "Oslobođenja" smatraju da su menadžment i vlasnik beogradske kompanije "Delta DMD", koja je "Oslobođenje" kupila u februaru prošle godine, svojim "činjenjem i nečinjenjem" direktno odgovorni za katastrofalan materijalni i socijalni položaj 265 radnika preduzeća. Sindikalna organizacija "Oslobođenja" tvrdi da kompanija "Delta DMD" nije činila ništa da bi ovo preduzeće normalno poslovalo, zbog čega su radnici dovedeni na rub egzistencije.
Predstavnici Vlade RS, na sastanku sa sindikalcima "Oslobođenja" 26. maja, obećali su da će biti iznađen način da se u Banjaluku dovede vlasnik "Oslobođenja" s ciljem rješavanja pitanja ovog preduzeća.