Vijesti
Društvo i ekonomija
Američke stipendije za učenike i studente iz BiH
14.06.2010. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
Američke stipendije za učenike i studente iz BiH
Predstavnici Ambasade Sjedinjenih Država u BiH održali su danas u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu prezentaciju stipendija vlade SAD-a koje mogu koristiti učenici, studenti i profesori iz BiH.
Radi se o više programa razmjene, od srednjoškolskog nivoa do postdiplomaca.
Kako je izjavila koordinatorica za akademske razmjene u Uredu za odnose s javnošću Ambasade SAD-a Melissa Scherer, svake godine oko 70 stipendista iz BiH ode na ove programe. Od 1997. pohađalo ih je više od 1.200 stipendista iz BiH.
Na današnjoj prezentaciji bilo je i petero stipendista iz BiH koji su se vratili s nekog od ovih programa.
Prvi program koji je danas prezentiran je jednogodišnji boravak u SAD-u za srednjoškolce. U okviru ovog programa učenici pohađaju američku školu jednu školsku godinu, a pritom žive u američkoj porodici. U sklopu ovog programa oko 15 učenika svake godine ide u SAD.
Predstavljena su i tri Fulbright programa stupendija, koji se odnose na postdiplomce, zatim za iskusne profesore, te program za nauku i tehnologiju, kao i program Hubert H. Humphrey.
Sve ove programe u potpunosti finansira State Department.
Kada je u pitanju izbor kandidata, Scherer je rekla da se proces apliciranja vrši putem interneta, a jedan od razloga za to je "da se izbjegne situacija da morate poznavati nekoga da bi ste uopće aplicirali".
Po apliciranju, a prateći kriterije koji se nalaze na internet stranici, saziva se posebna komisija koju čine predstavnici Ambasade, bivši stipendisti i profesori, nakon čega se kandidati koji su ispunili potrebne kriterije pozivaju na razgovor. Zatim se iz Ambasade SAD-a šalju preporuke u Washington, gdje se donose konačne odluke o odabranim stipendistima.
Upitana da li je bilo slučajeva da su najtalentiraniji bh. studenti ostajali u SAD-u nakon ovih programa, odnosno da li to doprinosi "odlivu mozgova" iz BiH, Scherer je navela da postoji nekoliko odbredbi u programima koji upravo sprječavaju odliv mozgova. Jedna od odredbi je davanje vize koja traje dvije godine.
- Upravo smo prije nekoliko mjeseci provjerili našu bazu podataka o stipentistima da vidimo koliko je njih ostalo u SAD-u. Taj broj je oko jedan posto. Prilično smo sigurni da biramo ljude koji će pružiti natrag svojoj zemlji ono što su naučili kod nas, kazala je Scherer.