Vijesti
Društvo i ekonomija
Jedan od najvažnijih projekata u BiH
08.09.2010. 20:00
Izvor: Dnevni list
Jedan od najvažnijih projekata u BiH
SARAJEVO – Britanska vlada je od zadovoljna rezultatima osmogodišnjeg projekta “Jačanje upravljanja javnim financijama u BiH”, izjavio je jučer britanski veleposlanik u našoj zemlji Michael Tatham tijekom konferencije “Budućnost reforme upravljanja javnim financijama u Bosni i Hercegovini”, koju su organizirali britansko veleposlanstvo u Sarajevu i britanski Ured za međunarodni razvoj (DFID).

Aktualno pitanje
“DFID je godinama pružao tehničku pomoć vladama i institucijama u BiH u oblasti upravljanja javnim financijama, putem triju projekata nazvanim ‘Jačanje upravljanja javnim financijama’ (SPEM). Vrijednost ovih projekata od 2002. do danas iznosi više od 5,5 milijuna funti”, podsjetio je britanski veleposlanik u našoj zemlji. Tatham je u uvodnom obraćanju istaknuo da je upravljanje javnim financijama uvijek značajno i aktualno pitanje, ali je rijetko tako aktualno kao u ovom trenutku, jer se mnoge vlade, uključujući i vladu Velike Britanije, suočavaju s velikim deficitima koje moraju smanjiti, a pod stalnim su nadzorom javnosti i medija kako će to učiniti. “Aktivnosti Odjeljenja za međunarodnu suradnju veleposlanstva Velike Britanije u BiH, koje je pružalo tehničku podršku provođenju spomenutog projekta nastavit će se i nakon njegovog okončanja početkom 2011. Zadovoljan sam što EU predlaže pružanje ove podrške kroz još jedan daljnji projekt o upravljanju javnim financijama 2011., kao dio programa IPA 2010”, naglasio je veleposlanik Tatham.

Trošenje 12 milijardi KM
Ministar financija i trezora BiH Dragan Vrankić ocijenio je kako je od početka projekta znatno poboljšan proces proračunskog planiranja. “Uvedeno je srednjoročno planiranje proračuna putem dokumenta okvirnog proračuna, a proračunski kalendar je harmoniziran na svim razinama vlasti”, pojasnio je Vrankić. On smatra da je Projekt jačanja upravljanja javnim financijama zasigurno jedan od najvažnijih projekata u BiH, imajući u vidu da kao glavni cilj ima analizu učinaka trošenja svih proračunskih korisnika, odnosno sredstava poreznih obveznika BiH, a radi se o iznosu od oko 12 milijardi maraka.