Vijesti
Sport
Jad i bijeda bh. sporta: Moljakanje i prošenje novca...
14.09.2010. 12:00
Izvor: 24sata
Jad i bijeda bh. sporta: Moljakanje i prošenje novca...
Država BiH je u protekle tri godine donijela osam sistemskih propisa koji potpomažu domaći sport, među kojima je i ključni, okvirni Zakon o sportu. U toku je usaglašavanje Zakona na entitetskim i kantonalnim nivoima.
Ovim Zakonom se između ostalog reguliše i način odnosno oblik organizovanja pravnih lica u oblasti sporta, djelatnosti pravnih lica, sportski savezi, način organizacije i njihova nadležnost, potom status sportista kao i zdravstvena zaštita u sportu. Zakon tretira i ciljeve sportskih takmičenja, sistem i uslove organizovanja takmičenja.

"Samim tim što smo donijeli pravilnik o kategorizaciji uspješnih sportista i dodijelili prve nagrade najuspješnijim sportistima u BiH, pokazujemo da o sportistima i vrhunskom sportu mislimo na najbolji mogući način. Taj dobar okvir treba spustiti na niže nivoe, te prodiskutovati sa onima koji najbolje poznaju sport u svojim sredinama. Svakako, buduće korake želimo planirati sa samim sportistima" kaže zamjenik ministra civilnih poslava BiH Senad Šepić.

"Sportisti su većinom prepušteni sami sebi! Sastavljanje kraja s krajem, moljakanje i prošenje novca na raznim adresama postali su sastavni dio putovanja i odlazaka za većinu bh. sportista koji nastupaju negdje izvan zemlje. Žalosno je što smo godinama rješenje ovih i brojnih drugih problema tražili u usvajanju Zakon o sportu na državnom nivou. Danas taj zakon zvanično imamo, ali je on očigledno samo mrtvo slovo na papiru", kaže jedan od igrača mostarskog FK Velež koji zbog veoma nepovoljne situacije u klubu nije želio da mu javno objavimo ime.

"Velež bi trebao biti jedan od simbola Mostara. Danas je ovaj klub prepušten na milost i nemilost onih koji odlučuju o sportu u Bosni i Hercegovini, a to je nažalost politika, koja je upletena u sve segmente života ove zemlje, a posebno u Mostaru!", ogorčeno govori ovaj mladić.

Suad Đanić, pomoćnik za sport ministra civilnih poslova Bosne i Hercegovine kaže da je svjestan da je, kada je o bh. sport riječ, bilo mnogo propusta.

"Apelujem na one koji su nadležni za donošenje budžeta da adekvatno planiraju izdvajanja za sport, kako bi naši sportisti imali nešto veću podršku u budućem periodu".

Na terenu s nestrpljenjem očekuju nova rješenja, gdje se sportski savezi susreću s brojnim problemima, slabim finansiranjem, lošom koordinacijom, itd. Sportski savez Grada Mostara je jedna od rijetkih institucija koja godinama djeluje kao jedinstvena ustanova u gradu na Neretvi.

"2006. godine zvanično smo postali jedinstven Sportski savez. Od tri saveza koja su do tada djelovala u gradu, formirali smo jedan za područje cijelog Mostara. U našem sastavu djeluje više od 90 klubova, 23 osnovne i 19 srednjih škola", kaže Hasan Šišić direktor Sportskog saveza Mostara. Ipak, Šišić ističe da se sportisti Mostara, kao i većina bh sportista, susreće sa brojnim problemima.

"Najteže je mladim ljudima, koji predstavljaju ovaj grad i državu, posebno kada odu na takmičenja izvan zemlje. Kako oni mogu reći sve najljepše o situaciji u kojoj se nalaze?! Nadam se da će oni koji odlučuju, posebno o finansiranju, a to je u našem slučaju Gradsko vijeće, prepoznati naše uspjehe i stati iza bh. sporta i sportskih radnika", kaže direktor Sportskog saveza grada Mostara.