Vijesti
Društvo i ekonomija
Čak i kada bi sav med domaćih pčelara bio otkupljen, to ne bi bilo ni izbliza dovoljno da zadovolji tržište BiH
26.09.2010. 14:00
Izvor: ftv
Čak i kada bi sav med domaćih pčelara bio otkupljen, to ne bi bilo ni izbliza dovoljno da zadovolji tržište BiH
Uloga i značaj pčelarstva u našoj zemlji nisu prepoznati. Mnogi ne znaju da ova privredna djelatnost predstavlja stratešku mogućnost zapošljavanja i razvoja turizma. Udruženje pčelara Tuzlanskog kantona tradicionalno organizuje Sajam pčelarstva koji je ove godine okupio pčelare iz cijele zemlje.

Oko 40 pčelara iz naše zemlje tokom dva dana sajma izložilo je najkvalitetnije pčelinje proizvode, preparate na bazi pčelinjih proizvoda, ljekovito bilje te literaturu u kojoj se govori o pčelarstvu. Razmijenjena su iskustva, a nešto robe je prodato.

Najveći problem proizvođača meda je plasman, s obzirom na to da mi zbog nekih zakonskih propisa ne možemo izvoziti med. Otkup meda je jako loš. Pčelarima ostaje jedino da prodaju med na kućnom pragu ili ovakvim sajmovima, kaže Mubera Isabegović, tajnica Saveza pčelara Tuzlanskog kantona.

Da apsurd bude veći, čak i kada bi sav med domaćih pčelara bio otkupljen, to ne bi bilo ni izbliza dovoljno da zadovolji domaće tržište. U BiH pčelari ne mogu proizvesti 50% potreba domaćeg meda. Treba samo imati volju i ljubav prema pčelama i onda sigurno imate šansu za uspjeh, kaže Željko Mikulić, pčelar iz Gruda.

Svi pčelari u našoj državi nemaju iste uvjete za proizvodnju. U Distriktu Brčko ima oko 80.000 košnica. Vlada daje poticaj od 20-ak maraka po košnici, što je jako dobro u odnosu na FBiH i RS, kaže Emir Ćumurović, pčelar iz Brčkog.

Ipak svi pčelari su u jednom saglasni, od profesionalnog bavljenja pčelarstvom se može sasvim pristojno živjeti.