Vijesti
Politika
Promjena se (ni)je dogodila
04.10.2010. 12:00
Izvor: Dnevni Avaz
Promjena se (ni)je dogodila
Za razliku od srpskih i hrvatskih glasača, koji su ostali uz svoje stare miljenike, Bošnjaci su jedini odgovorili na zov političkih promjena
Građani su, sudeći prema masovnom izlasku na glasačka mjesta, shvatili koliko je bitno da se izjasne na jučerašnjim općim izborima. Izlaznost od gotovo 60 posto dala je ovim izborima visoki formalni legitimitet. O suštinskom će se moći govoriti tek nakon što se provjeri regularnost samog glasanja, odnosno prebrojavanja prema kojem je ususret izborima ispoljavano mnogo sumnjičavosti.
Rezultati izbora još su enigmatični, jer ovaj broj našeg lista zaključujemo prije nego što su saopćeni bilo kakvi službeni podaci. Jedno je, ipak, nedvojbeno: promjena o kojoj se prije izbora mnogo govorilo, kao o nasušnoj potrebi koja proističe iz loših učinaka dosadašnje vlasti, nije se dogodila u mjeri u kojoj je to ovoj zemlji možda potrebno.
Prema nepotpunim, ali indikativnim rezultatima, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) potvrdio je dominaciju u srpskom glasačkom korpusu; miljenica hrvatskih birača opet je Hrvatska demokratska zajednica (HDZ). To će reći da ćemo u postoktobarskoj vlasti imati dva stara znanca: Milorada Dodika i Dragana Čovića. Oni su sačuvali žezlo vlasti.
Ma koliko bili krnji u trenutku pisanja ovog komentara, izborni rezultati u bošnjačkom političkom korpusu potvrđuju predviđanja da će jedino na tom terenu zov promjena naići na adekvatan odziv. Tradicionalno vodeće stranke, SDA i SBiH, izgubile su dosadašnje biračko povjerenje: u vrh su nahrupili glasači željni političkih inovacija, koji su svoje povjerenje ukazali Socijaldemokratskoj partiji (SDP) i Savezu za bolju budućnost BiH (SBB BiH).
Već sada se može kazati da je ove izbore, ustvari, obilježio izborni rezultat Saveza za bolju budućnost BiH: u našem poraću nijedna nova politička partija nije ostvarila ni približno takav glasački saldo kakav ima stranka pod vodstvom Fahrudina Radončića. To je očigledno politička snaga pred kojom je ogromna perspektiva.
Ova promjena vjerovatno će biti izražena i u novom sastavu Predsjedništva BiH. Borba za bošnjačku stolicu bila je vrlo zanimljiva, a i krajnji ishod mogao bi biti tijesan. U svakom slučaju, pokazalo se da Haris Silajdžić nema popularnost ni približnu onoj iz 2006. godine. Predstavnik Bošnjaka u državnom vrhu, prema prvim naznakama, prije će biti Fahrudin Radončić ili Bakir Izetbegović negoli stari umišljeni lider koji je u protekle četiri godine iznevjerio povjerenje nacije.
Izborne kutije su zatvorene, ali bubanj rezultata još se vrti. Kada se ovih dana zaustavi, sa konačnim ciframa, vidjet ćemo u kolikoj mjeri se očigledna promjena u biračkim glavama precizno dogodila.