Vijesti
Društvo i ekonomija
Rok za usklađivanje s EU-om istječe 2017.
26.10.2010. 20:00
Izvor: Dnevni list
Rok za usklađivanje s EU-om istječe 2017.
SARAJEVO - Tajništvo Energetske zajednice (EnC) i Vijeće za regionalnu suradnju (RCC) organizirali su dvodnevnu radionicu o smanjenju štetnih plinova u energetskom sektoru jugoistočne Europe koja je počela jučer u Sarajevu.

Usklađivanje zakonodavstva
Na radionici, na kojoj su se okupili predstavnici ministarstava za energetiku, okoliš i elektroprivredu zemalja potpisnica Sporazuma o uspostavljanju Energetske zajednice (Albanija, BiH, Makedonija, Crna Gora, Hrvatska, Moldavija, Srbija i UNMIK/Kosovo), govorit će se o napretku koji su zemlje potpisnice ostvarile u provođenju okolišnih zahtjeva iz ovog sporazuma. “Potrebno je saznati dokle se došlo u provedbi pravne stečevine EU-a u oblasti zaštite okoline”, kazao je glavni koordinator u Tajništvu EnC-a Dirk Buschle, dodavši kako je važna stvar o kojoj će se raspravljati na radionici emisija iz velikih postrojenja, rafinerija i elektrana. Buschle je istaknuo kako rok do kojeg BiH treba uskladiti svoje zakonodavstvo s EU istječe 2017. godine, ali i da je važno već sada početi s razgovorima o ovim pitanjima te konkretnim koracima koji se tiču same provedbe, poboljšanja zaštite okoliša i smanjenja emisije štetnih plinova. Viši stručnjak za infrastrukturu i energetiku u Tajništvu RCC-a Miroslav Kukubat je istaknuo kako su potencijali izvora obnovljive energije u regiji ogromni, ali da treba promovirati razvoj sektora i izbjegavati sukob s ciljevima zaštite okoline. “Za ulaganja u obnovljive izvore energije presudno je razvijanje zrelih tehnologija kako bi se na najmanju mjeru sveo tehnološki rizik, zatim transparentno uključivanje svih aktera od samog početka i osiguranje financijskih sredstava za projekte”, kazao je Kukubat, dodavši kako je zbog uključenosti velikog broja aktera potrebna sveobuhvatna koordinacija.

Raznolikost izvora
Kukubat je napomenuo da je potrebna mješavina različitih obnovljivih energija kako bi se izbjegla pretjerana ovisnost i eksploatacija samo jednog obnovljivog izvora. “Energetska učinkovitost trebalo bi ići ruku pod ruku s obnovljivim izvorima energije kako bi se zauzdala rastuća potražnja i smanjili računi za električnu energiju”, istaknuo je Kukubat. Podsjetimo i kako je Sporazum kojim je uspostavljena Energetska zajednica potpisan 2005., te da je i BiH je jedna od potpisnica. Cilj ovog sporazuma je prenijeti zakonodavstvo Europske unije u zemlje jugoistočne Europe. Radi se uglavnom o pravnoj stečevini koja se tiče sektora energetike, odnosno električne energije, plina i nafte te uspostave unutarnjeg tržišta u ovim zemljama koje će biti kompatibilno s tržištem Europske unije.