Vijesti
Društvo i ekonomija
TIBiH: BiH na samom dnu liste prema indeksu percepcije korupcije
27.10.2010. 12:00
Izvor: fena
TIBiH: BiH na samom dnu liste prema indeksu percepcije korupcije
Bosna i Hercegovina se prema nivou korupcije nalazi na 91. do 97. mjesta na listi od 178 zemalja svijeta, te je uz Kosovo najgora među susjedima i na samom dnu liste evropskih zemalja, objavio je danas u Sarajevu Tranparency International BiH na prezentaciji globalnog Indeksa percepcije korupcije za ovu godinu.

Prema objavljenim rezultatima, BiH ni ove godine nije napravila značajan pomak u iskorjenjivanju korupcije u javnom sektoru te nosi indeks 3,2 na skali od 0 do 10, gdje nula predstavlja apsolutnu korupciju. Tako naša zemlja, kako je objavio TIBiH, umjesto s evropskim zemljama, dijeli mjesto sa Džibutijem, Gambijom, Gvatemalom, Kiribatijem, Šri Lankom i Svazilendom.

Predsjedavajući Odbora direktora TIBiH Emir Đikić navodi da je BiH postigla određeni napredak u borbi protiv korupcije, ali se, nažalost, ovaj napredak odnosi samo na zakonodavni okvir. Pojašnjava da je tokom prošle godine usvojena Strategija za borbu protiv korupcije i nekoliko zakona bitnih za borbu protiv korupcije, ali da se zapravo "na terenu ne dešava ništa". "Polako bježimo od bivših sovjetskih republika, a više nismo najgori ni na Balkanu. To nije zasluga ovdašnjih vlasti, nego što se na ljestvicama prvi put pojavilo Kosovo, pa su oni ispod nas", kazao je Đikić.

Ostale zemlje regiona još su ispred nas u borbi protiv korupcije, te je najbolje rangirana Slovenija koja se s indeksom 6,4 nalazi na 27. mjestu. Iza nje su Makedonija i Hrvatska na 62. mjestu s indeksom 4,1, zatim Crna Gora na 69. mjestu s indeksom 3,7, te Srbija s indeksom 3,5 na 78. mjestu.

U TIBiH upozoravaju da je korupcija prisutna u svim porama bh. društva. Najviše je ima u oblasti privatizacije, javnih nabavki, budžetske potrošnje, raspodjeli sredstava od privatizacije kroz investiciono razvojne fondove, zdravstvu, obrazovanje...

Stoga TIBiH očekuje od novih vlasti da zaista aktivno krenu u borbu protiv korupcije. Nužno je izvršiti izmjene Izbornog zakona i Zakona o finansiranju političkih partija, usklađivanje entitetskih zakona o slobodi pristupa informacijama s državnim zakonom, gdje bi se uvele određene kazne za nepoštivanje zakona, te poboljšati zakon o javnim nabavkama.