Vijesti
Politika
Ministri zemalja EU-a u ponedjeljak će donijeti konačnu odluku o liberalizaciji viznog režima
08.11.2010. 12:00
Izvor: fena
Ministri zemalja EU-a u ponedjeljak će donijeti konačnu odluku o liberalizaciji viznog režima
Ministri unutarnjih poslova i pravde zemalja EU-a u ponedjeljak će donijeti konačnu odluku o liberalizaciji viznog režima za BiH i Albaniju
Ministri unutarnjih poslova i pravde zemalja EU-a u ponedjeljak će donijeti konačnu odluku o liberalizaciji viznog režima za BiH i Albaniju. BiH prošle godine, zajedno sa Albanijom, nije dobila viznu liberalizaciju u paketu sa Crnom Gorom, Srbijom i Makedonijom jer nije ispunila sve uvjete iz Mape puta za viznu liberalizaciju, a ukupno ih je bilo 174.

U međuvremenu je na snagu stupio i Lisabonski ugovor, te je procedura za viznu liberalizaciju unutar institucija EU-a postala složenija, pa je, osim Evropske komisije, zeleno svjetlo morao dati Evropski parlament i sada Vijeće EU-a. Tako je donošenje odluke u Vijeću EU-a posljednji korak koji je neophodan neophodan da bi građani BiH od 1. januara 2011. godine, a vjerovatno i prije, mogli bez viza da putuju u države članice Schengenskog sporazuma, jer je Evropska komisija 27. maja predložila ukidanje viza, a Evropski parlament to prihvatio 7. oktobra velikom većinom sa 538 glasova za.

Vizna liberalizacija za BiH odnosi se na sve zemlje članice EU-a koje učestvuju u viznoj politici EU-a, a to su sve članice osim Velike Britanije i Irske, te zemlje koje su povezane sa schengenskim prostorom - Švicarska, Norveška i Island. Državljani BiH sa biometrijskim pasošem moći će u tim zemljama boraviti do 90 dana. Za Veliku Britaniju i Irsku i dalje vrijede bilateralni sporazumi s tim zemljama.

Belgija, koja trenutno predsjedava EU-om, nada se da će biti postignut konsenzus među ministrima, iako su neke članice EU-a, kao što su Francuska, Danska, Švedska i Holandija, do sada pokazivale rezerve prema viznoj liberalizaciji za BiH i Albaniju. Evropska komisija je izašla u susret strahovima ovih država i pružila dodatne garancije koje bi trebalo da spriječe zloupotrebu vizne liberalizacije i nagli priliv imigranata. Monitoringom će biti provjeravano da li se svi traženi i dostignuti standardi poštuju i to u svim dogovorenim aspektima. To su upravljanje granicama, stroga kontrola izdavanja i autentičnosti pasoša, borba protiv organiziranog kriminala i korupcije, provođenje sporazuma o readimisiji i upravljanje migracionim tokovima između regiona i EU-a.