Vijesti
Politika
Zajedničke ambasade zemalja bivše Jugoslavije u Africi?01.12.2010. 20:00
Izvor: Sarajevo x.com
Sve države bivše Jugoslavije, osim Slovenije, načelno podržavaju ideju predsjednika Srbije Borisa Tadića o zajedničkim ambasadama, pišu "Večernje novosti".
Prva mjesta na kojima će se diplomate naći pod jednim krovom mogla bi da budu zemlje Afrike. "Ideja o 'skandinavskom modelu' za diplomatsko-konzularna predstavništva ponovo je aktuelizovana u situaciji ekonomske krize. Zemljama u regionu budžetska sredstva su sužena i svima ide u korist da smanjimo troškove, a pri tom ne ugrozimo naše nacionalne interese, iako sedimo u istoj zgradi", rekao je politički direktor Ministarstva vanjskih poslova Srbije Borko Stefanović.
On smatra da je "skandinavski model" u interesu Makedonije, Hrvatske, Crne Gore i BiH, a naknadno bi bio postignut dogovor o tome da li bi ove zemlje predstavljao zajednički ambasador ili bi više diplomata sjedilo u istoj zgradi i dijelilo troškove.
Ambasador BiH u Srbiji Boriša Arnaut kaže da Beograd i Sarajevo već duže rade na nekoj vrsti prelaznog rješenja diplomatske saradnje koja za sada obuhvata ispomoć u konzularnim poslovima.
"Recimo, u Africi BiH ima ambasade u Kairu i Tripoliju i značilo bi nam da nas Srbija zastupa ili bar pruža konzularnu pomoć našim građanima u onim zemljama ovog kontinenta u kojima ima svoje diplomate. Takođe, spremni smo da istu logistiku pružimo Srbiji tamo gdje mi imamo ambasade", tvrdi Arnaut.
I crnogorski šef diplomatije Milan Roćen pozdravio je Tadićevu ideju o zajedničkim ambasadama, dodajući da će ona u praksi biti teško ostvariva dok dvije zemlje ne postignu saradnju kakve imaju države Skandinavije.
Slične poruke stižu i iz Zagreba, a Ljubljana je otvoreno odbila ponudu. "Premijer Pahor je već objasnio da to nije u interesu Slovenije, niti je to moguće bezbjednosno realizovati, s obzirom na to da smo mi članica EU i NATO. Uostalom, mi imamo mogućnost da preko delegacija EU budemo prisutni u cijelom svijetu", kaže politički ataše slovenačke ambasade u Srbiji Dejan Vladić.
On objašnjava da bi eventualno moglo da se razmotri pitanje zajedničkog nastupa u oblasti ekonomske diplomatije i to najprije u zemljama Afrike.
U procesu sukcesije imovine SFRJ dogovoreno je da Srbija do kraja godine napusti 24 diplomatsko-konzularna predstavništva.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje