Vijesti
Politika
BiH može postati članica NATO-a 2014. godine
24.12.2010. 20:00
Izvor: Moje vijesti
BiH može postati članica NATO-a 2014. godine
"Ako u narednih šest mjeseci riješimo pitanje državne imovine, duboko sam ubjeđen da ćemo imati šansu da 2014. godine postanemo punopravna članica NATO-a, pod uslovom da nastavimo tempom kao do sada", rekao je Alkalaj
Ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj izrazio je uvjerenje da BiH u 2014. godini može postati članica NATO-a, kao i da za vrijeme mađarskog predsjedavanja Evropskom unijom BiH treba i može predati kandidaturu za članstvo u Uniju.
"Ako u narednih šest mjeseci riješimo pitanje državne imovine, duboko sam ubjeđen da ćemo imati šansu da 2014. godine postanemo punopravna članica NATO-a, pod uslovom da nastavimo tempom kao do sada", rekao je Alkalaj u intervjuu Srni.
Prema njegovim riječima, prvenstveni prioritet BiH u narednoj godini treba biti provođenje presude Suda u Starzburu u slučaju „Sejdić i Finci“, jer postoji mogućnost isključenja BiH iz rada Vijeća Evrope.
Alkalaj ocjenjuje da je prioritet BiH u sljedećoj godini - nastaviti trend razvijanja dobrosusjedskih odnosa i učestale međusobne posjete na visokom nivou.
Govoreći o odnosima sa zamjenikom ministra vanjskih poslova BiH Anom Trišić Babić, Alkalaj kaže da je u proteklom periodu bilo "nesporazuma, ali i finih perioda kada se sarađivalo".
"Kod čelnih funkcija mora postojati puna saradnja, jer se tada može mnogo bolje uraditi. Možda imamo drugačije poglede, kakvu BiH hoćemo i kako je vidimo. To ne treba biti razlog da novo rukovodstvo u potpunosti sarađuje i sigurno da možemo činiti dobre rezultate i u ovakvoj situaciji", kaže on.
Govoreći o uspjehu na polju stranog investiranja, Alkalaj kaže da je zakonska regulativa u BiH otjerala mnoge, te da su najveću zainteresovanost za ulaganja u BiH iskazivale Turska, zemlje Zaliva, te Austrija i Njemačka.
"Zbog dobrog imidža, nude nam se mnoge šanse. BiH je vrlo dobro primljena u svim zemljama da radi, od Malezije, Španije, zemalja Dalekog Istoka. Imamo ono što se traži, ali sa našom nepovezanošću i neorganizovanošću slabo uspjevamo da prođemo. Prepreka su i politička, pa čak i ustavna ograničenja", kaže on.
Osvrćući se na najpozitivnije stvari u oblasti spoljnih poslova za vrijeme četvorogodišnjeg mandata, Alkalaj ističe da su to Akcioni plan za članstvo u NATO /MAP/ , vizna liberalizacija, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i uspješna saradnja sa velikim brojem međunarodnih organizacija, od kojih u mnogim BiH ima posmatrački status.
On je izrazio žaljenje što tokom mandata nije u potpunosti ostvario projekat ekonomske diplomatije, nije donesen zakon o spoljnim poslovima kako bi Ministarstvo radilo mnogo efikasnije i njegova struktura bila u skladu sa EU i nije uspostavljena Diplomatska akademija.
Govoreći o uspjesima Ministarstva, Alkalaj je istakao i da su uspostavljeni diplomatski odnosi sa 25 zemalja, gdje oni nisu postojali, kao i da su u 20 ambasada BiH uspostavljene stanice gdje se mogu izdati novi biometrijski pasoši.