Vijesti
Svijet
Nijemce čeka dobra godina
05.01.2011. 12:00
Izvor: Dnevni list
Nijemce čeka dobra godina
BERLIN - Predviđanja ekonomista i raznih instituta, kada je riječ o njemačkom gospodarstvu u ovoj godini, kreću se od opreznih do izuzetno optimističnih. Prošle godine jedan ekonomist bio je skoro nepogrješiv u procjenama.
Hoće li biti i ove?
Michaela Heisea, ekonomskog direktora koncerna Allianz njemačko izdanje Financial Timesa izabralo je prošlo godine za “kralja prognoze”. Heise je bio jedan od rijetkih stručnjaka koji je prilično brzo uvidio da će gospodarska situacija u Njemačkoj biti mnogo bolja nego što je većina, s obzirom na krizu, mogla pretpostaviti. To ipak nije jamstvo da će ovu titulu zadržati i ove godine. Njemačka savezna vlada za ovu godinu najavljuje gospodarski rast od 1,8 posto. Predsjednik njemačkih poslodavaca Dieter Hundt brojku je zaokružio na dva. Michael Heise je i ove godine optimističan. On najavljuje rast od 2,6 posto, ali dodaje da daljnji gospodarski oporavak sa sobom nosi i velike rizike. “Rizici su posebice vidljivi kada se uzme u obzir da kriza s eurom još nije riješena. U tom smislu nas i dalje očekuju teška vremena. I dalje se postavlja pitanje hoće li dolar ostati stabilan ili će doći do devalvacije, koja bi mogla i nas povući, zbog sve većih monetarnih napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Postoji i opasnost od rasta cijene sirovina, što može dodatno poremetiti našu računicu”, rekao je Heise. Ipak, dolar i cijene sirovina najmanje brinu Heisea.

Euro se isplatio
Najviše ga ljuti to što kriza s eurom još nije riješena i što Europa nije u stanju biti odlučna i jednoglasna kada je riječ o financijskoj politici. Po mišljenju Heisea, euro je još i najsvjetlija točka u cijeloj priči.
“Od 1999. godine bilježimo plus od 13 milijuna radnih mjesta u Evropi, u odnosu na sedam milijuna u Sjedinjenim Američkim Državama, kupovna moć je bila veoma visoka, inflacijska stopa u prosjeku dva posto. To je također bolje u odnosu na 2,5 posto u SAD-u. U ovih 11 godina euro je u odnosu na dolar dobivao na vrijednosti i, što je također važno, devizne rezerve su s 18 posto na početku monetarne unije povećane na 27 posto”, podsjeća Heise. On smatra kako se euro i Njemačkoj posebno isplatio. Dok je njemačka marka godišnje gubila prosječno 2,6 posto na vrijednosti, inflacijska stopa eura u Njemačkoj kreće se oko 1,5 posto godišnje. Uz to, Njemačkoj je, od kada je uvela euro, pošlo za rukom da obim izvoza poveća za oko 90 posto. “Po mom mišljenju, teza koja se stalno ponavlja po medijima, kako je Njemačka s eurom samo na gubitku, lako je oboriva. Od velike važnosti za naše gospodarstvo je da imamo stabilan euro“, zaključuje Heise.