Vijesti
Društvo i ekonomija
Više domaćeg na policama
Kraj diskriminaciji bh. proizvoda u tržnim centrima?
09.02.2011. 12:00
Izvor: Moje vijesti
Kraj diskriminaciji bh. proizvoda u tržnim centrima?
Praksa da veliki trgovački centri diskriminiraju domaće proizvođače nametanjem maloprodajnih ugovora kojima se od njih traži da plaćaju u prosjeku 10.000 KM samo da bi sklopili dogovor o plasmanu njihovih proizvoda na policama od ovog mjeseca bi trebala postati stvar prošlosti.
Naime, tokom februara u praksu bi trebala da uđe jedna od odredbi Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH koji je usvojen u julu prošle godine. Prema toj odredbi, trgovine čija je površina veća od 1.000 kvadratnih metara već od ovog mjeseca morale bi na svojim policama imati najmanje 50 posto domaćih proizvoda.
"Ovo je samo jedna od novih odredaba Zakona o unutrašnjoj trgovini, čiji je osnovni cilj zaštita domaće proizvodnje. Nepridržavanje ove odredbe povlači za sobom visoke novčane kazne. Prema novim propisima, sve trgovine sa 1.000 kvadratnih metara prostora ili više moraju podnositi Ministarstvu pisanu izjavu u kojoj potvrđuju da imaju najmanje 50 posto lokalnih proizvoda", kaže Đula Đukić, pomoćnica ministra trgovine FBiH, piše San.
Prema njenim riječima, iznimke će biti napravljene za robu koja se ne proizvodi u velikoj mjeri u BiH, ali kada su u pitanju vina, kojih proizvodimo puno i dobre kvalitete te trgovine morat će biti opskrbljene s najmanje 50 posto domaćih vrsta vina.
"Nadamo se da ćemo na ovaj način predstaviti više domaćih proizvoda potrošačima nego ranije i usaditi naviku da se traže domaći proizvodi u trgovinama", kaže Đukić.
Tržišni inspektori koji su kontrolu počeli u januaru, novčano će kažnjavati trgovine koje ne budu poštovale navedeno, s tim da će im se prije toga izdati upozorenje da se pridržavaju propisa.
"Inspektori kontrolišu da li su trgovci pribavili saglasnost Ministarstva kojom se utvrđuje ispunjenje uslova vezano za zastupljenost domaćih proizvoda u objektu i posjeduju li odgovarajuću izjavu o obaveznoj zastupljenosti domaćih proizvoda u visini od najmanje 50 posto u asortimanu .Od trgovaca se traži da svakog mjeseca pismeno dostavljaju podatke o tome, a podaci moraju biti usaglašeni s knjigovodstvenom dokumentacijom", rečeno je u Federalnoj direkciji za inspekcijske poslove.
No, ova odredba ima i nedostataka i trebalo bi je izmijeniti, jer kako kaže Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, onaj koji ima 990 kvadratnih metara, imat će širok asortiman roba, a onaj koji ima 1.000 i više, poslovat će po drugim zakonima.
"Trebalo bi napraviti izmjene odredbe i zakona", kaže Lasić, koji smatra da je velika količina uvezene hrane ispod svakog nivoa, a da bi s ciljem zaštite domaće proizvodnje, efikasnije bilo uvođenje sezonske zabrane uvoza voća i povrća od maja do kraja septembra. Na koncu, svima je poznato da većina prehrambenih proizvoda u BiH dolazi iz susjednih zemalja, pa čak i iz Kine, piše San.
Predstavnici organizacije "Kupujmo i koristimo domaće" su podnijeli nekoliko žalbi Ministarstvu trgovine FBiH, pozivajući na promjenu sadašnje politike, što je konačno urodilo plodom.
"Situacija je takva da, ako žele bolju izloženost svojih proizvoda, domaći proizvođači plaćaju dodatno, a potom im se naplaćuje rabat, koji se traži za davanje besplatne robe u sklopu reklamiranja njihovih proizvoda. Ovaj zakon prvi je pokušaj uvođenja pravila u neregulisani maloprodajni sektor, a mi očekujemo dodatne propise u budućnosti", rekao je Almir Kapo, predsjednik te organizacije.