Vijesti
Društvo i ekonomija
Izjalovile se najave ambicioznih političara o perspektivama tuzlanskog aerodroma
14.02.2011. 12:00
Izvor: ftv
Izjalovile se najave ambicioznih političara o perspektivama tuzlanskog aerodroma
Izjalovile se najave ambicioznih političara o perspektivama tuzlanskog aerodroma: sve je u haosu - aerodrom bez posla grca u gubicima, ne zna se šta će biti sutra!
Aerodrom u Tuzli potvrdio je istinu da se račun bez pokrića mora obiti o glavu. Svojevremeno najavljen kao šansa u koju valja ulagati, danas je postao nešto što gotovo nikome ne treba. Trenutno je ovaj aerodrom zatvoren zbog zime. Pitanje je hoće li uopće više i biti otvaran, jer interesa nema. Aerodrom posluje u milionskim gubicima, a radnicima se duguje osam plaća.

Prije dvije godine, kada je aerodrom u Tuzli dobio certifikat aerodromskog operatera, federalni ministar saobraćaja i komunikacija Nail Šećkanović kazao je kako ne bi odlučili da ulažu u ovaj aerodrom da on nema perspektive. Pomoći ćemo i mostarski aerodrom i time zaokružiti mrežu aerodroma u Federaciji sa ova tri aerodroma, kazao je i dodao da su analize međunarodnih konsultanata i banaka pokazale da sva tri aerodroma mogu biti samoodrživa.

Tuzlanski aerodrom danas - letova nema. Zatvoren je cijelu zimu. Enver Jukanović, direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla, kaže kako nema ni redovnih linija ni čarter letova. Novca za zimsko održavanje nema, a nema ni opreme za siguran prihvat aviona u ovom vremenskom periodu. Tuzlanski aerodrom trenutno je u milionskim gubicima, koji su iz godine u godinu sve veći. Oko 2 miliona maraka, kaže Jukanović.

Jukanović ne smatra samo sebe odgovornim. Mogu da se moralno osjećam djelimično odgovornim. Iako na sve ove probleme intenzivno upozoravam, kaže. Uprkos milionskim gubicima, Skupština i Vlada Tuzlanskog kantona uvijek su usvajale izvještaj o poslovanju tuzlanskog aerodroma. Bivši kantonalni ministar Zoran Milić, kao i obično, sebe ne smatra krivim.

Interesa stranih avionskih kompanija nema. U prošloj godini sa tuzlanskog aerodroma otputovalo je samo 1.500 putnika, i to u režiji domaćih turističkih agencija. Jukanović kaže kako se u ovom trenutku može reći da je ekonomski neisplativo raditi. Aerodrom u Tuzli poslovao je najviše uz pomoć subvencija. Vlada Tuzlanskog kantona godišnje je izdvajala oko pola miliona maraka. Narodni novac je trošen tamo gdje efekta nema.

Ne možemo trošiti pare tamo gdje se ne vraćaju ili tamo gdje nisu neophodne. Moja je procjena da će se to morati zatvoriti, smatra Igor Rajner, bivši poslanik u Skupštini Tuzlanskog kantona. A za većinu građana Tuzlanskog kantona ovaj aerodrom odavno je već zatvoren. Blizu deset hiljada ljudi koji rade u Iraku i Afganistanu putuju sa drugih aerodroma jer iz Tuzle linija nema.

Dakle, procvat tuzlanskog aerodroma najavili su nerealni i preambiciozni političari igrajući se narodnim novcem, a tu apsurdnu priču nastavili nesposobni menadžeri i ministri, koji do sada nisu uspjeli uspostaviti nijednu liniju koja bi se mogla održati duže od pola godine.