Vijesti
Svijet
Gadafi vlasnik UniCredit Banke
22.02.2011. 20:00
Izvor: Dnevni list
Gadafi vlasnik UniCredit Banke
RIM – Libija je u listopadu 2008. godine uložila dodatnu milijardu eura u dokapitalizaciju UniCredita - najjače multinacionalne banke sa sjedištem u Italiji. UniCredit je tada na taj način nadoknadio znatan dio gubitka na vrijednosti svoje dionice, akumuliran od početka godine. Libija, prisutna odavna u UniCreditovu kapitalu, je najjači dioničar, poslije CaRiVerone. Talijanski bankovni div UniCredit, vlasnik je najveće hrvatske, Zagrebačke banke od ožujka 2002.

Gadafi i Berlusconi
Talijanski premijer Silvio Berlusconi, inače dobar prijatelj libijskog čelnika Moamera Gadafija, izjavljivao je tih dana kako postoji “opasnost da stranci pokupuju talijanska poduzeća u bescjenje”. Aludirao je prvenstveno na eurodolare. Godinu dana kasnije, na sjednici Nadzornog odbora talijanske banke UniCredit ostavku je podnio dugogodišnji čelnik UniCredita Alessandro Profumo. On je na čelu UniCredita proveo punih 15 godina, što ga čini jednim od najdugovječnijih, ali i najuspješnijih šefova banaka u Europi. Profumo je odgovoran za snažno širenje te talijanske bankarske grupacije u središnjoj Europi te za povezivanje s financijskom grupacijom HvB. No, neki od vrlo utjecajnih dioničara zamjerili su mu što je Libija povećala svoj vlasnički udjel na 7,6 posto i što je to povezano s boravcima libijskoga čelnika Gadafija u Italiji. Drugi pak izvori smatraju da je Libija, koja je u jednom trenutku financijske krize svježim kapitalom osigurala stabilnost UniCredita, zapravo samo povod. I sam je Profumo izjavio da je libijski fond dionice kupio na otvorenom tržištu. Bilo kako bilo, Italija je najveći trgovački partner i izvoznik u Libiju, koja je opet zahvaljujući zaradi od nafte postala drugi po veličini dioničar jedne od najvećih talijanskih banaka UniCredita. “Italija uvozi 70 posto svojih energetskih potreba iz inozemstva, najvećim dijelom iz Libije. Italija treba Libiju i mi nećemo jamčiti drugim zemljama dobavu plina na račun Italije”, istaknuo je Gadafi tijekom jednog od brojnih posjeta Italiji naglašavajući kako će talijanska poduzeća i potrebe u Libiji imati prednost.

Banka, nafta, Juventus
Libijska sklonost bivšem kolonijalnom gospodaru rezultat je potpisivanja ugovora o prijateljstvu u kolovozu 2008., kojim se Rim, među ostalim, obvezao da će u idućih 25 godina isplatiti pet milijarda dolara ulaganja kao naknadu za štetu nanesenu u doba kolonijalne vlasti koja je trajala od 1911. do 1942. U to ulazi i izgradnja autoceste duž 1700 km Sredozemne obale Libije u vrijednosti od 2,3 milijarde eura. Libijski novci su u mnogim talijanskim tvrtkama. Libijske financijerske ustanove imaju oko sedam posto dionica (vrijednost 2,5 milijardi eura) banke UniCredit, zatim oko 7,5 posto vrijednosti nogometnog kluba Juventus, jedan posto talijanske naftne kompanije ENI koja je dobila koncesiju za istraživanja i iskorištavanja nafte narednih 25 godina u Libiji za što je plaćeno 28 milijardi eura itd. Talijanske tvrtke imaju velike mogućnosti na libijskom tržištu, ali se postavlja političko i moralno pitanje takve suradnje zasnovane na prijateljstvu Berlusconija s Gadafijem.