Vijesti
Društvo i ekonomija
Potpisan memorandum vrijedan 1,5 miliona eura
04.05.2011. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
Potpisan memorandum vrijedan 1,5 miliona eura
U Sarajevu je danas potpisan Memorandum o razumijevanju između Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i 15 partnerskih opština u BiH, učesnika u drugoj fazi projekta ''Jačanje lokalne demokratije – LOD II'', kojeg finansira Evropska unija (EU) u iznosu od 1,5 miliona eura.
Projekat Jačanje lokalne demokratije, nakon uspješno implementirane prve faze, nastavio je sa novim ciklusom provedbe svojih aktivnosti LOD II, koje UNDP provodi na jačanju međusobne saradnje lokalnih vlasti u BiH i civnilnog društva. Opštine koje su, kroz konkurentski proces odabrane za partnerstvo u LOD II projektu, su: Bijeljina, Derventa, Foča, Grad Sarajevo, te Gradiška, Jablanica, Ključ, Ljubuški, kao i Prijedor, Tešanj, Trebinje, Tuzla, Srebrenik, Zvornik i Zavidovići.
Sve partnerske opštine će sufinansirati projekte organizacija civilnog društva sa minimalno 10 posto od ukupne vrijednosti odabranih projekata. Kroz LOD II projekat će se, takođe, pomoći lokalnim vlastima u unaprijeđivanju finansijskih mehanizama za raspodjelu budžetskih sredstava namijenjenih projektima organizacija civilnog društva.
''Ovo je druga faza projekta 'Jačanje lokalne demokratije', gdje 15 partnerskih opština, u saradnji UNDP-om i uz finansijsku podršku od 1,5 miliona eura iz Delegacije EU, raditi na unapređivanju saradnje između organizacija civilnog društva i lokalnih vlasti. Cilj je osiguranje bolje podrške građanima putem unapređene saradnje sa organizacijama civilnog društva. Ovaj projekat sastoji se u jačanju civilnog sektora kako bi bh. građani mogli bolje zadovoljiti svoje potrebe'', kazao je rukovodilac ovog projekta Samir Omerefendić.
Istakao je da projekat daje određena grant sredstva opštinama koje će prema vlastitim potrebama i razvojnim strategijama raspisivati javne pozive za organizacije civiilnog društva.
''Fokus projekata je na socijalnoj inkluziji, uključivanju marginalizovanih grupa, a konkretne projektne aktivnosti zavisiće od kvaliteta projektnih prijedloga organizacija civilnog društva, potreba građana i lokalnih razvojnih strategija ovih opština'', zaključio je Omerefendić.
Ministar pravde BiH Bariša Čolak kazao je da, zahvaljujući ovom projektu, očekuje bolju saradnju i transparentniji odnos organizacija civilnog društva i lokalne zajednice.
''Očekujem, takođe, razvoj lokalne zajednice pomoću ovog projekta i mislim da se na ovaj način uvodi više reda u njen razvoj, te se izbjegava pristup netransparentnog finansiranja organizacija civilnog društva'', dodao je Čolak.
Otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Boris Jaročević naveo je da opštine igraju ključnu ulogu u procesu pristupanja EU.
''Opštine su nivo vlasti koje su najbliže građanima i koje im mogu objasniti šta je to EU i koji su to uslovi i zahtjevi koji se postavljaju u procesu priključivanja. Takođe, izuzetno značajnu ulogu imaju i organizacije civilnog društva'', kazao je Jaročević, te dodao da će Delegacija EU u BiH u budućnosti podržavati proces dijaloga civilnog društva i vlasti.
Načelnik Opštine Bijeljina Mićo Mićić kazao je da će pomoću dodijeljenih sredstava ova opština ojačati nevladin sektor, a načelnik Opštine Tuzla Jasmin Imamović istakao je da će u ovoj opštini biti pooštreni kriterijumi za nevladine organizacije. ''Sredstva, odnosno 200.000 KM od EU putem UNDP-a i naših 20.000 KM, želimo upotrijebiti za najosjetljivije socijalne kategorije'', dodao je Imamović.