Vijesti
Politika
Šest izvještaja Ureda za reviziju institucija u Federaciji pokazuje da državni funkcioneri i dalje nemilice troše novac građana
12.06.2011. 14:00
Izvor: ftv
Šest izvještaja Ureda za reviziju institucija u Federaciji pokazuje da državni funkcioneri i dalje nemilice troše novac građana
Da državni funkcioneri nenamjenski troše novac bh. građana, nije ništa novo niti iznenađujuće. To iz godine u godinu pokazuju i revizorski izvještaji koji govore o raspodjeli novaca iz budžeta i bez ikakvih kriterija, ali i u projekte o kojima nikada ne dobiju dokaz da su i završeni. Ured za reviziju institucija u Federaciji objavio je šest izvještaja o radu federalnih ministarstava.

Iako ne postoji zakonski osnov za finansijsku podršku političkim strankama, vlast se dosjetila pa je iz tekućih rezervi budžeta Federacije isplaćeno u ovu svrhu pet miliona maraka. Revizorski izvještaji su prepuni sličnih primjera kršenja pravila budžeta. Tako su i ove godine revizori ustanovili nelogičnosti: jedna te ista osoba istovremeno je vozila dva auta na različitim relacijama, a među plaćenim računima za korištenje službenih mobitela, našao se i pokoji privatni račun za mobitel uposlenika Vlade.

Zamjerke Federalnog ureda za reviziju na rad Službe za zajedničke poslove su što nikada nije riješeno pitanje pokretne i nepokretne imovine nekadašnjeg Federalnog ministarstva odbrane, tako da nisu naplaćene ni zakupnine poslovnih prostora bivšeg ministarstva koje su do kraja 2010. godine iznosile oko pet miliona maraka.

Ministarstvo obrazovanja i nauke Federacije u okviru troškova za potrebe obavljanja redovnih poslova kupovalo je skupe parfeme i kozmetičke setove u iznosu oko pet hiljada maraka.

Ministarstvo trgovine Federacije do sada je potrošilo nekoliko stotina hiljada maraka na razvijanje softvera za praćenje prometa naftnih derivata na benzinskim pumpama u Federaciji, te kupovinu računara i računarske opreme, a da je radno mjesto informatičara još nepopunjeno. Inače su od 2006. Ministarstvu trgovine svake godine odobravana sredstva, ali centralni informacioni sistem nikada nije uspostavljen dok se u tom periodu broj benzinskih pumpi u Federaciji povećao sa 450 na 650.

Revizori su utvrdili i da Ministarstvo prometa i komunikacija nije vršilo adekvatan nadzor nad provedbom razvojno-investicionih projekata. Između ostalog, ne znaju zašto Željeznice Federacije nisu izvršile povrat PDV-a u iznosu od 2,5 miliona maraka. Još jedna zamjerka ministarstvu je što nema dokumentaciju o tome da je, kao što je i planirano, Direkcija za ceste oročila 40 miliona maraka od čega bi se kamata trošila programski. S druge strane, revizorski izvještaj o radu Direkcije za ceste govori da dijelovi finansijskih izvještaja Direkcije nisu u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima, pa su se troškovi čišćenja snijega i leda s kolovoza knjižili kao administrativni troškovi.