Vijesti
Društvo i ekonomija
Stanje u privredi i dalje izuzetno teško i složeno
16.06.2011. 12:00
Izvor: Moje vijesti
Stanje u privredi i dalje izuzetno teško i složeno
Upravni odbor Privredne komore Kantona Sarajevo je na proširenoj sjednici održanoj danas razmatrao Analizu poslovanja privrede Kantona Sarajevo u 2010. sa tendencijama privrednih kretanja u 2011. godini.
Komora je sačinila ovu analizu s namjerom sagledavanja stanja poslovanja privrede, kao i predlaganja mjera i aktivnosti za dinamiziranje privrednog razvoja, a ona sadrži najznačajnije indikatore poslovanja, uslove i ambijent u kojima se poslovalo.
Generalna ocjena prisutnih na sjednici jeste da je stanje u privredi i dalje izuzetno teško i složeno i pod uticajem globalne krize, kao i složenih ekonomskih i političkih prilika u BiH, što potvrđuju negativna privredna kretanja zabilježena u protekloj godini.
Najnoviji podaci pokazuju da je u 2011. godini situacija nešto bolja, pa industrijska proizvodnja u aprilu tekuće godine u odnosu na isti period prethodne godine bilježi rast, porasla je proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata, rastao je promet u trgovini, ugostitljestvu i turizmu.
No, članovi Komore smatraju da su to simbolični pomaci, te da Kanton Sarajevo i dalje zaostaje za drugim kantonima u FBiH.
Tako je na kraju aprila 2011. godine zabilježen najveći broj nezaposlenih u KS do sada i iznosio je 69.466, da bi se na današnji dan taj broj smanjio na 68.857.
Prema riječima predsjednika Komore gospodina Kemala Grebe, kriza je uzrokovala velike posljedice na sarajevsku privredu, te je iz tih razloga neophodan ozbiljniji pristup u rekonstrukciji privredne strukture i stvaranju povoljnijih uslova za poslovanje.
Prije svega, smatra Grebo, potrebo je sačiniti kratkoročnu i dugoročnu strategiju razvoja Kantona Sarajevo, s posebnim akcentom na pokretanje i razvoj industrije.
U analizi privrednih kretanja, koja je bila predmet rasprave, na kraju svake analizirane oblasti naznačeni su ključni problemi i prijedlozi za njihovo rješavanje.
Upravni odbor je apostrofirao samo neke od hitnih i prioritetnih mjera, kao što su harmonizirati stope doprinosa na nivou zemlje s ciljem zaštite porezne i makroekonomske stabilnosti zemlje, smanjiti ukupna opterećenja privrede po osnovu poreza, doprinosa i drugih izdvajanja za 15 posto, odnosno po pet posto godišnje, uvesti diferenciranu stopu PDV-a, vodeći računa o socijalno-obrazovnoj i razvojnoj politici zemlje.
Također, neophodno je osigurati kontinuitet u realizaciji investicionog ciklusa, posebno javnih investicijskih projekata u oblasti saobraćajne infrastrukture i proizvodnje energije na bazi domaćih izvora, te donijeti mjere podsticaja izvozno orijentiranim kompanijama putem obezbjeđenja kredita sa povoljnijom kamatnom stopom.
Treba podsticati izvoz proizvoda viših faza prerade i proizvoda kojima se supstituiše uvoz, izgradnja sistema tehničke infrastrukture za analizu i utvrđivanje usklađenosti proizvoda sa kriterijima i standardima EU, za akreditaciju laboratorija za ispitivanje sirovina, materijala i gotovih proizvoda i sl.
Privrednici okupljeni u Komori očekuju da će pomenuta analiza poslužiti Vladi i Skupštini Kantona Sarajevo pri sagledavanju realnog stanja u privredi Kantona Sarajevo i pokretanju konkretnih mjera na eliminiranju ili ublažavanju problema sa kojima se privredna društva susreću u tekućem poslovanju i razvoju.
Na sjednici je razmatran i Rezime preliminarnog izvještaja o poslovanju kompanija za 2010. godinu iz nadležnosti Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, sa prijedlozima zaključaka.
Data je podrška nastojanjima Vlade da stabilizuju stanje u privredi i stvore temelje za dalji razvoj.
Stručna služba Komore će sumirati prijedloge za dopunom ovog materijala i dostaviti nadležnom ministarstvu, saopćeno je iz Privredne komore Kantona Sarajevo.