Vijesti
Društvo i ekonomija
Moguće smjene rukovodstva u Željeznicama FBiH
17.06.2011. 12:00
Izvor: Moje vijesti
Moguće smjene rukovodstva u Željeznicama FBiH
Mi­nis­tar pro­me­ta i ko­mu­ni­ka­ci­ja FBiH En­ver Bi­je­dić, re­kao je ju­čer za da će Upra­va Želje­zni­ca FBiH do­bi­ti po­dršku ovog Mi­nis­tar­stva sa­mo ako Vla­da FBiH pri­hva­ti njen iz­vje­štaj o ra­du u 2010. go­di­ni, ko­ji bi se us­ko­ro tre­bao na­ći i pred Par­la­men­tom FBiH, piše San.
Bi­je­dić tvrdi da će Vla­da na na­re­dnoj sje­dni­ci ime­no­va­ti i pri­vre­me­ni Nad­zor­ni odbor, jer je sa­da već biv­ši po­dnio os­tav­ke, te is­ta­kao da je svjes­tan či­nje­ni­ce da u Želje­zni­ca­ma u po­slje­dnjih ne­ko­li­ko go­di­na ma­lo to­ga šti­ma.
"Želje­zni­ce FBiH su već po­dni­je­le je­dan iz­vje­štaj i pre­ma tom iz­vje­šta­ju, gu­bi­tak je sma­njen za oko de­set mi­li­ona ma­ra­ka. No, taj iz­vje­štaj je već bio na Vla­di i on ni­je pri­hva­ćen", tvrdi Bi­je­dić.
Od na­re­dnog, ko­ji Upra­va druš­tva ŽFBiH tre­ba da po­dne­se Vla­di, Bi­je­dić kaže da za­vi­si i po­drška o dalj­njem ra­du Upra­ve na če­lu sa ge­ne­ral­nim di­re­kto­rom Nedžadom Osma­na­gi­ćem.
"Ov­dje mo­ram bi­ti is­kren pa re­ći da je ovo vi­še stvar po­li­ti­čkih do­go­vo­ra. Ako je odre­đe­no mjes­to pri­pa­lo odre­đe­noj stran­ci, oni tre­ba da odlu­če o to­me, da li će ti lju­di os­ta­ti ili oti­ći. U ovom slu­ča­ju, vi­djet će­mo šta će pi­sa­ti u iz­vje­šta­ju o po­slo­va­nju. Svje­sni smo da Želje­zni­ce go­di­na­ma grca­ju u du­go­vi­ma i da se ti du­go­vi mo­ra­ju sma­nji­ti", kaže Bi­je­dić.
Ono što se da i može ri­je­ši­ti ka­ko bi se ubrzao pro­ces opo­rav­ka u kom­pa­ni­ji, jes­te po­kre­ta­nje Tal­go vo­zo­va u ko­je je uloženo vi­še mi­li­ona eura, a ko­ji već go­di­na­ma ne vo­ze.
"Upu­tio sam akt pre­ma Upra­vi ŽFBiH da se tal­go vo­zi pod hi­tno pus­te u pro­met. Is­ti­na, za sa­da je mo­gu­će da sao­bra­ća­ju sa­mo do Plo­ča, ta­čni­je te­ri­to­ri­ji BiH. No, dao sam na­log da se stu­pi u kon­takt sa vlas­ti­ma u Hrvas­tkoj i Srbi­ji, ka­ko bi se do­bi­le i do­zvo­le za me­đu­na­ro­dni sao­bra­ćaj, ta­čni­je do­bi­la nji­ho­va sa­gla­snost da vo­zo­vi mo­gu sao­bra­ća­ti po nji­ho­vim pru­ga­ma", is­ti­če Bi­je­dić, piše San.
Po­tre­bno je, na­vo­di on, ubrza­ti pro­ces uspos­ta­ve me­đu­na­ro­dnog sao­bra­ća­ja, jer vo­zo­vi su i na­mi­je­nje­ni za me­đu­na­ro­dno trži­šte.
"Vo­zo­vi nam ne mo­gu pre­ći gra­ni­cu, jer vlas­ti u Srbi­ji i Hrvat­skoj ni­su vo­ljne da nam da­ju sa­gla­snos­ti. Ra­zlog je je­dnos­ta­van, tal­go vo­zo­vi će u tim država­ma na­pra­vi­ti po­me­tnju. Nji­ma ni­je u in­te­re­su da na­ši vo­zo­vi ko­ji su vrhun­ski opre­mlje­ni vo­ze kroz ove države. Naj­ve­ću po­dršku za sa­da ima­mo od Ma­đar­ske, ali Srbi­ja i Hrvat­ska nas ko­če. Vje­ru­jem da će­mo to što pri­je ri­je­ši­ti", kaže Bi­je­dić.