Vijesti
Politika
Država ostaje bez novca, upitna isplata plaća!
22.06.2011. 20:00
Izvor: Ljiljan.ba
Država ostaje bez novca, upitna isplata plaća!
Nakon što Predstavnički dom Parlamenta BiH odlukom poslanika iz RS-a na današnjoj sjednici nije usvojio prijedlog budžeta i međunarodnih obaveza za 2011. godinu u prvom čitanju, naša zemlja uskoro bi se mogla naći pred finansijskim kolapsom.
Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić prije glasanja o ovom dokumentu upozorio je poslanike na njegovu važnost i posljedice neusvajanja ovog akta.
- Ako budžet ne bude usvojen, neće biti zapošljavanja u ovoj godini, a u jedanaestom mjesecu ostat ćemo bez plaća, poručio je poslanicima Vrankić.
Ni, oštra upozorenja resornog ministra poslanike iz RS-a nisu spriječila da glasaju protiv i time direktno ugroze finansijsku stabilnost zemlje.
Iako su svi poslanici iz FBiH podržali ovaj prijedlog, konstatirajući da se u amandmanskoj fazi može intervenirati na nedostatke u budžetu, zbog nedostatka glasova poslanika iz RS-a prijedlog će biti upućen Kolegiju na usaglašavanje.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, nešto ranije, obavio je raspravu, u prvom čitanju, o Prijedlogu zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2011. godinu.
Ministar finansija BiH Dragan Vrankić je, obraćajući se poslanicima prije početka rasprave o predloženom budžetu, kazao da ukupan okvir budžeta institucija BiH za 2011. godinu iznosi 1.051.823.000 KM i veći je za 23.789.000 KM ili dva posto u odnosu na budžet za 2010. godine.
On je podsjetio da je Vijeće ministara BiH usvojilo nacrt budžeta institucija BiH 31. marta 2011. godine na razini od 1.028.034.000 KM, što je na razini okvira rashoda institucija iz 2010. godine.
Potom je, dodao je, Predsjedništvo BiH interveniralo i povećalo ga za 23.789.000 KM, na način da je povećalo učešće države s jedinstvenog računa, a ovih 23.789.000 KM je raspoređeno - sedam miliona na Fond za povratak i 16.789.000 za Ministarstvo odbrane BiH za provedbu Zakona o službi u Oružanim snagama BiH.
Servisiranje vanjskog duga iznosi 386.217.000 i veće je za 13 posto u odnosu na 2010.
Poslanici SDS-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH neće glasati za predloženi budžet za 2011. godinu jer ga je Predsjedništvo BiH predložilo neozbiljno i nedogovorno, izjavila je poslanica ove stranke Aleksandra Pandurević.
"Prijedlog budžeta je prijedlog za uvođenje BiH u kolektivni stečaj", ocijenila je Pandurević dodavši da ovakav budžet vodi oba entiteta u propast.
Ona je predložila da se Prijedlog budžeta vrati Predsjedništvu BiH da ga svede u realan okvir kako se u Parlamentarnoj skupštini ne bi gubilo vrijeme.
Prema riječima Lazara Prodanovića iz SNSD-a, u predloženom budžetu postoje mogućnosti za uštede u pojedinim stavkama.
"U amandmanskoj fazi neophodno je postići dogovor o smanjivanju pojedinih rashodovnih stavki i njihovom eventualnom preusmjeravanju kako bi Prijedlog budžeta bio usvojen", rekao je Prodanović ističući da poslanici pri kreiranju budžeta moraju shvatiti da je riječ o sredstvima poreskih obveznika.
Podsjećajući da je privreda BiH u kolapsu Slavko Jovičić iz SNSD-a založio se za vraćanje Prijedloga budžeta u realne okvire uz određivanje prioriteta za finansiranje, dok je Niko Lozančić iz HDZ-a BiH ocijenio da postoji puno skrivenih stavki, poput onih za putne troškove.
Poslanica SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić izjavila je da je potpuno neprihvatljiv prijedlog budžeta BiH za 2011. godinu dobijen od Predsjedništva BiH.
Majkić smatra da predloženi budžet treba vratiti predlagaču da ga umanji ili u parlamentu izvršiti korekcije kojima bi on bio smanjen na prihvatljiv okvir.
"Prijedlog zakona o budžetu, koji je poslije ustava, najznačajniji dokument jedne zemlje, donesen je bez konsenzusa u Savjetu ministara i Predsjedništvu", naglasila je Majkić u okviru rasprave o budžetu u Predstavničkom domu.
Ona je podsjetila da je preglasavanjem srpskog člana Nebojše Radmanovića Predsjedništvo uvećalo prijedlog budžeta za 23,7 miliona KM, od čega je 16,7 miliona KM namijenjeno za prijevremeno penzionisane vojnike iz sastava Oružanih snaga BiH, a sedam miliona za Fond za povratak.
Ističući da su penzije u nadležnosti entiteta Majkić je dodala da su sredstva za Fond za povratak povećana bez ikakve analize.
"Budžet RS u posljednje tri godine je isti, u Federaciji BiH je smanjen, a samo budžet BiH u ovoj godini raste", konstatovala je Majkić dodavši da je za poslanike iz RS to neprihvatljivo, posebno što se zahvata u sredstva sa jedinstvenog računa.
Prema njenim riječima, stav SNSD-a je da u zemlji u kojoj ekonomija ide stalno naniže treba iskazati senzibilitet za to i ostvariti uštede u budžetu.
"Znamo kakvu neracionalnu upravu BiH ima, a planirano je dodatnih 10 miliona za 300 ljudi koje treba zaposliti", naglasila je Majkić kritikujući što se administrativni aparat BiH stalno povećava, umjesto da se smanjuje.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma iz HDZ-a 1990 Božo Ljubić najavio je da će u ovoj fazi glasati za predloženi budžet, ali je ocijenio da je moguće amandmanima intervenisati na njega.
Vladajuća koalicija iz FBiH podržala je u današnjoj raspravi Prijedlog budžeta BiH za 2011. godinu uključujući i stavke za Fond za povratak i penzije vojnika kojima je služba u Oružanim snagama BiH istekla prošle godine po prestanku ugovora.
Kao argumente za to Šefik Džaferović iz SDA naveo je postojanje Strategije BiH za povratak, te Zakona o službi u Oružanim snagama.
Zaključujući raspravu o Prijedlogu budžeta ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić pozvao je poslanike da ovaj prijedlog usvoje u prvom čitanju i da u amandmanskoj fazi dođu do konačnog dogovora.