Vijesti
Društvo i ekonomija
Građani BiH sve siromašniji, država u debelom deficitu
13.07.2011. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Građani BiH sve siromašniji, država u debelom deficitu
Na svaku marku izvoza imamo čak osam KM uvoza
Uzmu li se u obzir podaci o sve većem rastu potrošnje netrajnih proizvoda kao što je hrana, a, s druge strane, o kontinuiranom padu kupovine trajnih proizvoda poput namještaja, dolazi se do zaključka da stepen siromaštva u BiH iz mjeseca u mjesec postaje sve veći!
Kazao je to jučer na konferenciji za novinare u Mostaru Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, koji je predočio prilično negativne rezultate bh. ekonomije u prvih pet mjeseci ove godine.
Zaključno s petim mjesecom ove godine, prema Lasićevim riječima, BiH je s iznosom od 2,5 milijardi maraka bila u debelom deficitu. Iako je u istom ovom periodu u našoj zemlji obim proizvodnje porastao za 2,9 posto u odnosu na isti period lani, nade za dugoročni opravak od krize nema.
- Zabrinjava i galopirajuća stopa rasta uvoza, pa će deficit u narednom periodu biti još izraženiji. Nadalje, investicije u BiH u ovoj godini nisu dostigle nivo iz prethodnih godina. Također, naša zemlja ima isuviše suženo tržište za izvoz jer u države Evropske unije i CEFTA-e izvozi čak 91,2 posto. Riječ je o samo 13 zemalja - sumirao je Lasić neke od rezultata.
Dodao je da BiH ima s malo kojom zemljom dobru pokrivenost uvoza izvozom. Riječ je, naime, o Austriji, gdje ta pokrivenost iznosi prilično dobrih 33,7 posto. Još katastrofalniji su, podvlači on, rezultati za FBiH, prema kojima na svaku marku izvoza imamo čak osam KM uvoza!
Lasić je zaključio da BiH pod hitno treba poraditi na svojoj ekonomskoj diplomatiji, naglasivši da je vanjskotrgovinska politika naše zemlje gotovo neodrživa. Podvukao je i da bi se trebalo razmisliti o uvođenju niže i više stope PDV-a, što bi značilo da bi se višom oporezivao luksuz, a nižom osnovne životne namirnice.
2,5 milijardi KM deficit zaključno s petim mjesecom
2,9% porastao obim proizvodnje, ali nade za dugoročni oporavak od krize nema
91,2% izvoza odnosi se na države Evropske unije i CEFTA-e