Vijesti
Politika
Nakon petomjesečnog prisilnog boravka u Austriji, legendarni general Jovan Divjak stigao kući
30.07.2011. 14:00
Izvor:
Nakon petomjesečnog prisilnog boravka u Austriji, legendarni general Jovan Divjak stigao kući
General Jovan Divjak napustio je Austriju, gdje je prisilno proveo gotovo pet mjeseci nakon hapšenja po potjernici Srbije, koja ga tereti za slučaj Dobrovoljačka. Izgleda da su okončane pravne zavrzlame do kojih je došlo nakon što je iz BiH stigao zahtjev za izručenje jer je austrijski sud konačno odbio zahtjev Srbije za ekstradiciju Divjaka. Legendarnog generala dočekala su Jovina raja na sarajevskoj Skenderiji.

Nakon što je austrijski sud u potpunosti odbacio zahtjev Srbije za izručenjem generala Divjaka, niko se iz austrijskog pravosuđa nije oglasio. Haris Hrle, ambasador naše zemlje u Austriji, zadovoljan odlukom, tvrdi da da je riječ o politički motiviranoj optužnici te da je bila napravljena zamka na ključnim aerodromima za bh. državljane koji su učestvovali u odbrani BiH i da se to može nazvati zloupotrebom evropskih institucija.

U srbijanskom Tužilaštvu za ratne zločine nezadovoljni su odlukom. Zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je da u odluci očigledno postoje neki drugi razlozi, koji nemaju veze s pravom i da u ovom slučaju nije samo riječ o radu tužilaštva nego suda i srbijanskih pravosudnih organa.

Nakon odbacivanja srbijanskog zahtjeva i dolaska Divjaka kući nema bojazni od bilo kakvog procesuiranja, potvrdio je zamjenik ministra pravde BiH Srđan Arnaut koji ističe da protiv generala nema nikakvih naloga za pritvaranje. Kazao je i da je Ministarstvo pravde BiH dobilo nekoliko puta obećanje iz Tužilaštva BiH da će staviti tačku na slučaj Dobrovoljačka i okončati ovaj predmet, ali sve dok se to ne desi, ponovo će se razgovarati o tom pitanju.

U američkoj ambasadi je rečeno da poštuju odluku austrijskog suda.

Slučaj Divjak trajao je samo pet dana kraće od slučaja Ejupa Ganića, bivšeg člana Predsjedništva BiH, kojeg je prošle godine oslobodio britanski sud, a kojeg je isto tako Srbija tražila zbog zločina u Dobrovoljačkoj.

U domu porodice Divjak odavno nije bilo ovako veselo. Samo dan nakon otpuštanja iz bolnice, Jovana supruga Vera, s kojom je u braku 52 godine, vijest o njegovom oslobađanju veoma je obradovala, ali i potresla.

Pozitivne reakcije nakon što je austrijsko pravosuđa odbacilo zahtjev Srbije za izručenje penzionisanog generala uputili su i brojni političari, stranke i prijatelji.

Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića obradovala je činjenica da se Divjakovim povratkom Divjaka u domovinu vraća i nada da će prestati maltretiranje onih koji su časno branili svoju zemlju. I član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kao i državni ministar sigurnost Sadik Ahmetović pozdravili su odluku austrijskog suda.

Federalni premijer Nermin Nikšić istakao je da nikada nije sumnjao da ishod ovog postupka može biti drugačiji. Reagovali su i predsjednik Federacije Živko Budimir i potpredsjednik Svetozar Pudarić te Vlada Kantona Sarajevo koja je obezbijedila pola miliona eura kaucije za generalovo puštanje iz pritvora. Pozvali su bh. pravosudne organe da stave tačku na slučaj Dobrovoljačka.

Vera Divjak za višemjesčnu agoniju svog supruga i njegov prisilni boravak u Austriji odgovornim smatra bh. pravosudne organe. O manje poznatim zaklulisnim radnjama koje su pratile ovaj slučaj uskoro će progovoriti i sam Divjak.

Da su bh. institucije zakazale u slučaju Divjak, misle i članovi državnog vrha iz ratnog perioda. Bivši član Predsjedništva BiH Ejup Ganić ocijenio je da pokušaji hapšenja građana BiH na osnovu potjernica iz Srbije predstavljaju jednu vrstu terorizma. Vijest da je Divjak slobodan stigla je kao dar. Pokazalo se da su pravda i istina pobijedile, što treba da ohrabri patriote BiH, izjavio je bivši član ratnog Predsjedništva Mirko Pejanović.

BiH nema državnike koji bi se suprotstavili srpskoj politici nakon agresije. Srbija je suprotno međunarodnim pravima zadržala pravo da sudi i tuži ljude koji su izvan njenih granica, kazao je Stjepan Kljujić, bivši član Predsjedništva RBiH.

Drago mi je da je general Divjak oslobođen. Ja sam to i očekivao jer čovjek koji nosi Orden Legije časti francuske države sigurno ne može biti opavdano osuđen za ono što ga Srbija tereti. S druge strane, krivo mi je što su institucije BiH dopustile da Jovan Divjak bude ovoliko dugo u Beču, smatra Miro Lazović, bivši predsjednik Skupštine RBiH.

U udruženju u kojem je radio čika Jovo, omogućivši stipendije djeci bez jednog ili oba roditelja, danas je bilo veselo.

I dok veći dio javnosti podržava oslobađanje penzionisanog generala Armije RBiH, iz RS-a osuđuju ovaj čin. General Divjak je bio uz Bosance i Hercegovce kada je bilo najteže. Proteklih mjeseci, oni su bili uz njega.