Vijesti
Društvo i ekonomija
Renzo Daviddi o instrumentima predpristupne pomoći za BiH
10.08.2011. 20:00
Izvor: Mojevijesti.ba
Renzo Daviddi o instrumentima predpristupne pomoći za BiH
Korištenje fondova iz Instrumenata predpristupne pomoći (IPA) u BiH odvija se prema planu, a sredstva koju BiH dobija iz ovih fondova još uvijek nisu izgubljena, potvrdio je danas u Sarajevu Renzo Daviddi, v.d. šefa Delegacije Evropske unije u BiH, prilikom neformalnog brifinga s novinarima.
Govoreći o beneficijama ovih fondova naglasio je da je procedura dobijanja sredstava veoma spora, a najviše vremena se potroši tokom pregovora o potpisivanju Sporazuma o finanisranju. Dodao je da najviše nesuglasica postoji oko projekata koji se odnose na jačanje državnih institucija, ali i tokom pregovaranja u drugim projektima kao što je izgradnja Koridora Vc.
Za svaki projekat potrebno je ispuniti određene uvjete. Puna podrška i saradnja s korisnikom sredstava je neophodna kako bi se pametno trošio novac poreznih obveznika EU. Neke prepreke su zakonodavne prirode, kao što je Zakon o popisu stanovništva.
Daviddi je spomenuo i još nekoliko projekata kao što je novac usmjeren za podršku poljoprivrednoj politici i strukturu (više od dva miliona eura) ili proces ustavne reforme (milion eura), koji su još uvijek u fazi izrade, jer nije moguće postići konsenzus između političkih lidera kako na najbolji način postupiti u ovim važnim oblastima.
Nepostojanje političkog dogovora o Općem fiskalnom okviru 2011. - 2013. godine također utiče na isplatu pomoći u iznosu od 100 miliona eura u okviru makrofinansijske pomoći EU.
Ipak, 97 posto sredstva koja su predviđena za 2007. godinu potrošena su (48 miliona eura), 82 posto IPA-a za 2008. godinu. Od 2007. godine do danas je BiH dodijeljeno 295 miliona eura pomoći, a od 2007. do 2013. godine BiH ima pravo na pomoć EU u vrijednosti od oko 660 miliona eura. Kad se to preračuna, BiH će moći dobiti oko 100 miliona eura godišnje iz IPA fondova.
"Postoje dva načina za potrošnju ovih sredstava i to centralizirani i decentralizirani način. Na snazi je centralizirani način u BiH, a u tom slučaju organ koji zaključuje ugovore (naručilac poslova) je Delegacija EU", kazao je Daviddi.
Naglasio je da u decentraliziranom načinu upravljanja nadležnost se prenosi na lokalne organe vlasti. Upravo na taj način trebala bi i BiH da upravlja sredstvima, ali to se ne može postići sve dok zakoni o javnim nabavkama ne budu u skladu sa zakonima EU.
"Mi nastojimo da dođe do toga tj. da BiH počne decentralizirano upravljeti tim sredstvima i to već četiri godine, ali još uvijek smo u fazi gdje ovaj proces ne vodi nikuda iako je potrošeno mnogo sredstava za njega", dodao je.
IPA se sastoji od pet komponenti, a dvije od njih - opća izgradnja institucionalnih kapaciteta i prekogranična saradnja - dostupni su BiH.