Vijesti
Politika
Optužbe za nezakonit rad Udruženja RVI na Ilidži
12.08.2011. 12:00
Izvor: dnevni avaz
Optužbe za nezakonit rad Udruženja RVI na Ilidži
Fabriku u vrijednosti od 350.000 KM kompenzirali za 160 stolica, kaže Ramović
Nakon što smo prošle sedmice objavili tekst o špekulacijama da je gradski bazen Ilidža prodat Turcima našoj su se redakciji obratili Adis Ramović i Derviš Delić, bivši radnici firme "22. april", koju su 1996. godine osnovali RVI Ilidža. Oni tvrde da je informacija o prodaji bazena bila djelimično tačna jer je dio bazena zaista prodat Turcima. Naime, radi se o zemljištu gdje su nekad bili dječiji bazen, restoran i ostali popratni objekti.

Duguju novac

- To zemljište je Općina Ilidža prodala Turcima 2005. godine i sada se tu nalazi dio Burch univerziteta. No, osim što je Općina dobila novac za prodato zemljište, Turci su i ratnim vojnim invalidima kao kompenzaciju za dječiji bazen i ostale objekte dali 100.000 eura. Gdje je utrošen taj novac, niko ne zna - kazao nam je Ramović.

Oni tvrde da je Udruženje poslovalo nezakonito, a posluje i sada. Kažu da duguju mnogo novca i da su u kreditima. Firmu "22. april" RVI su osnovali kako bi svoje članove osposobljavali za rad i tako ih zapošljavali na određenim poslovima. Kada su, 1997. godine, dobili od Općine bazen na korištenje, svi su učestvovali u njegovoj obnovi, i to bez ikakve novčane naknade.

- Znali smo ručno kopati odvodne kanale, krčiti zemljište oko bazena, štemati beton... Firma je dobro poslovala sve do 2000. godine. Nezakonitim radnjama doveli su je u stanje mirovanja, a bivšim radnicima duguju mnogo neisplaćenih plaća. Svoje pravo potražili smo na sudu, gdje smo dobili presudu u svoju korist - priča Delić.

Prodate donacije

Ramović i Delić tvrde da je Udruženje dobivalo mnogo donacija i opreme za rad, no sve je to prodato u bescjenje.

- Imali smo svoje prostore za rad i razne mašine i uređaje. Bivši predsjednik Udruženja Vejsil Granulo prodao je cijeli pogon, odnosno kompletnu fabriku čija je vrijednost bila viša od 350.000 KM. Nama je kazao da je to kompenzirao za 160 stolica koje niko nije vidio. Donacija mašina i alata Kraljevine Danske je nestala i niko ne zna gdje je, osim bivšeg predsjednika - dodaje Ramović.

Ići će i do Strazbura

Ramović i Delić su dvojica od 13 otpuštenih radnika firme "22. april". Otpustio ih je Granulo kao tehnološki višak.

- Mi potražujemo neisplaćene plaće od ove firme. Sud je donio odluku o izvršenju u našu korist. Firma "22. april" nam mora isplatiti više od 90.000 KM. Osim nas, svoj novac potražuje i Porezna uprava KS, i to 24.903.079 KM, Zavod zdravstvenog osiguranja 77.941.000 KM i Služba za zapošljavanje 12.126.027 KM. Svoja prava ćemo, ako bude trebalo, tražiti i do Strazbura - kaže Ramović.

Razbio organiziranu bandu

Bivši predsjednik RVI Ilidža Vejsil Granul kaže da su optužbe neosnovane i netačne.

- Radnici koji me optužuju pokrali su firmu "22. april" i sve odnijeli, a sada traže nešto što nije njihovo. Ni o čemu nisam sam odlučivao. Radio sam s članovima Predsjedništva i to je bilo kolektivno odlučivanje. Ja sam samo razbio organiziranu bandu i ništa više - rekao nam je Granulo.