Vijesti
Društvo i ekonomija
Sačuvati stabilnost marke
19.08.2011. 12:00
Izvor: Moje vijesti
Sačuvati stabilnost marke
Poslanik Stranke za BiH (SBiH) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Azra Hadžiahmetović izjavila je da je jedini stub stabilnosti domaće ekonomije stabilnost KM, odnosno monetarna stabilnost.
Prijedlozi za ukidanje karensi borda, odnosno dodatno štampanje novca, prema njenim riječima, kratkoročno bi možda donijelu neku korist, ali bi to značilo dugoročnu neizvjesnost i opšte pogoršanje ekonomske situacije.
"Karensi bord je stabilni monetarni okvir kao pretpostavka da obezbijedite ukupnu ekonomsku stabilnost u fiskalnom sektoru, na tržištu rada, u realnom sektoru, ekonomiji...", istakla je Hadžiahmetovićeva.
Ukidanje karensi borda, upozorila je ona, dovelo bi BiH na jedan dodatno nesiguran teren, gdje se može računati sa ogromnom inflacijom i dodatnom ukupnom ekonomskom nestabilnošću. "Treba se okrenuti izvoru pravih problema u domaćoj ekonomiji, a ne dirati jedino što je stabilno i sigurno u BiH", rekla je Hadžiahmetovićeva za nedjeljnik "Dani".
Prema njenim riječima, u svjetskoj ekonomiji danas se ne dešava ništa što nema efekat prelivanja, odnosno nema refleksije sa jačanjem globalnih ekonomskih, finansijskih tokova.
"Ipak negativni ekonomski efekti mnogo se više prelivaju na manje razvijene zemlje nego što je slučaj sa pozitivnim efektima. Nema nijedne promjene u svjetskoj ekonomiji koja se neće odraziti na domaću ekonomiju. Tu ne treba imati bilo kakvih iluzija", upozorila je Hadžiahmetovićeva, koja je profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Osvrćući se na problem kredita izraženih u švajcarskom franku, ona je ocijenila da bi koordinisana aktivnost svih agencija iz bankarskog sektora sa Centralnom bankom na čelu mogla rezultirati ublažavanjem problema.
Hadžiahmetovićeva je napomenula da zaštita štediša zbog jačanja švajcarskog franka na berzama dobrim dijelom spada u nadležnosti pravnog segmenta, a to je na koji je način neko pristao i pod kojim uslovima da ulazi u ugovorni odnos sa bankarskim sektorom.