Vijesti
Politika
Parlament RS-a je najefikasnija zakonodavna institucija u BiH
16.09.2011. 12:00
Izvor: Moje vijesti
Parlament RS-a je najefikasnija zakonodavna institucija u BiH
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić ističe da će parlament do kraja godine razmatrati zakone o PIO, pravima boraca, socijalnoj zaštiti, kao i donošenje budžeta i ekonomske politike za narednu godinu, te rebalans ovogodišnjeg budžeta.
Radojičić je u intervjuu Srni najavio da će Narodna skupština razmatrati set ekonomskih, socijalnih i finansijskih zakona, ocijenivši da je parlament RS-a najefikasnija zakonodavna institucija u BiH.
"I u ovoj godini, u odnosu na ostale parlamente u BiH, imamo najveći učinak, gledajući broj zasjedanja, sjednica odbora, usvojenih zakona, razmatranih akata, ali i po ostalim statističkim parametrima. Plan za ovu godinu je ambiciozan, jer ćemo razmatrati nešto više od 100 zakona, a takav je i tematski dio po izvještajima, informacijama i svemu onome što je redovna aktivnost", rekao je Radojičić.
On je poručio da se očekuje i niz drugih akata, kao što je zakon o koncesijama, a prvi put biće razmatran i zakon o zvanjima, jer je nakon reforme u visokom obrazovanju došlo do promjena i potrebno je ustanoviti novu klasifikaciju zvanja ili zanimanja u RS-u.
"Tu su i novi zakoni koji mijenjaju određene stvari u oblasti bankarstva, finansija, mikrokreditnih organizacija", dodao je Radojičić.
Predsjednik Narodne skupštine RS navodi da je plan da se najkasnije do polovine novembra usvoje zakoni o PIO i pravima boraca, kako bi mogli stupiti na snagu od 1. januara 2012. godine i kako bi se mogao planirati budžetski okvir za iduću godinu u skladu sa novim zakonima.
"Ovi zakoni su od izuzetne važnosti zbog nastojanja da se Fond PIO održi stabilnim. A da bi tako i bilo, moraju se napraviti određene restrikcije - zakoni koji su u proceduri predviđaju tako nešto. To svakako nisu popularne mjere, ali ukoliko ne želimo da dođe do kolapsa penzioniog sistema i da se u narednim godinama zbog većeg broja korisnika ide na smanjivanje penzija onda se moraju napraviti neke redukcije", smatra Radojičić.

On je naglasio da će Narodna skupština RS u političkom dijelu pratiti sve ono što se događa na nivou BiH i zajedničkih institucija.
"Tu, prije svega, mislim na odnos prema zajedničkim organima. Očekujemo da bi Vlada RS trebalo da podnese informaciju o funkcionisanju zajedničkih institucija BiH i njihovom finansiranju s obzirom da se vodi permanentna debata države i entiteta uglavnom o fiskalnim okvirma i budžetima", pojasnio je Radojičić.
Govoreći o radu opozicije u parlamentu RS, Radojičić kaže da u ovom momentu političke partije koje su se deklarisale kao opozicione - nisu koherentne.
"SDS u ovom sazivu nastupa kao konstruktivna opozicija. U replikama i diskusijama ne idu na opstrukciju rada parlamenta. Dosta truda ulažu na predlaganje amandmana i zaključaka i u ovom mandatu može se primijetiti da je mnogo više prijedloga koji dolaze od te stranke vlast prihvatila", ocijenio je Radojičić.
Prema njegovim riječima, drugu grupaciju čine PDP i Demokratska partije koje puno oštrije, često puta nekritički, pa i politikantski, nastupaju i imaju oštar opozicioni gard koji je apsolutno kritizerski prema svemu što dolazi od vlasti.
"Ako pogledamo pitanje reforme penzionog sistema ove partije zastupaju tezu da se ne umanjuju prava predviđenim rješenjima, a istovremeno traže da se kreše javna potrošnja što je u potpunoj kontradikciji", pojasnio je Radojičić u intervjuu Srni i napomenuo da postoji i treći opozicioni blok, koji čine partije iz Federacije BiH.