Vijesti
Društvo i ekonomija
Od 2014. prvi litri nafte sa federalnih bušotina
14.10.2011. 20:00
Izvor: Moje vijesti
Od 2014. prvi litri nafte sa federalnih bušotina
Jedna od najvećih svjetskih kompanija za istraživanje nafte i naftnih derivata, holandski Shell ulazi na teritorij FBiH.
Rezultat je to šestomjesečnih pregovora sa federalnom Vladom koja je na današnjoj sjednici donijela odluku o prihvatanju Memoranduma o razumijevanju sa Shell Exploration Company B. V. te zadužila Ministarstvo energetike, rudarstva i industrije za njegovo potpisivanje. Memorandum će najvjerovatnije biti potpisan 4. novembra, kazao je novinarima resorni ministar Erdal Trhulj.
Ovo, vodeće međunarodno naftno i gasno preduzeće, sa iskustvom u istraživanjima i razvoju hidrokarbonata, iskazalo je interes da učestvuje u geološkim istraživanjima nafte i plina na području FBiH, koja su odlukom federalne Vlade proglašena poslovima od interesa za FBiH.
Za izradu dokumentacije za ovakve poslove potrebna su značajna finansijska sredstva, ali i veliko stručno iskustvo što, s obzirom na trenutne kapacitete u BiH i u regionu, nije moguće osigurati kod nas.

Eksploatacija od 2015.
"Prve bušotine mogle bi biti instalirane već 2014, a od 2015. godine moglo bi se početi s eksploatacijom nafte", najavio je Trhulj.
Nakon što memorandum bude potpisan, Vlada FBiH dužna je u roku tri mjeseca ovoj kompaniji sa sjedištem u Haagu dostaviti dokumentaciju o istraživanjima nafte rađenim u periodu od 70-ih do 1990. godine. Shell će potom to pretočiti u digitalni format čime će FBiH dobiti "kompletnu digitalizaciju geomehanike i geofizike za cijeli njen teritorij".
Ova dokumentacija bit će osnova za izradu jedne vrste baze podataka koja će biti smještena u federalnom Zavodu za geologiju i kasnije poslužiti kao osnova za objavljivanje tendera za istraživanje i eksploataciju nafte, piše Oslobođenje.
"Potpisivanjem ovog memoranduma razbija se fama o tome kako nijedna velika kompanija ne želi doći u BiH", kazao je jučer Trhulj.

Procedura za pripremu istraživanja trajat će godinu dana
"U drugoj godini nakon potpisivanja memoranduma slijedi još detaljniji posao, evaluacija nastanka cijele teritorije FBiH, nakon čega ćemo tačno znati s kojim zalihama nafte i plina raspolažemo", objasnio je ministar.
Trhuljevo ministarstvo je već počelo raditi na zakonu o istraživanju i eksploataciji nafte i plina u FBiH.
"Bitna odredba memoranduma je da niko od strana potpisnica neće steći prava da tuži drugu stranu po bilo kom osnovu koji može proizići iz tog dokumenta. To je način dogovora s velikim kompanijama.
Oni se više plaše nas nego mi njih. Zato je trebalo vremena da veliku kompaniju ubijedimo da dođe kod nas. No, sigurno je da BiH nakon ovog ugovora više neće biti na 150. ili 160. mjestu po kompetitivnosti", naglasio je Trhulj.
On je kazao kako Energoinvest neće biti uključen u ovaj posao. Između te domaće kompanije i Shella će biti potpisan ugovor prema kojem će se sva dokumentacija ko ju Energoinvest posjeduje uz odgovarajuću naknadu prenijeti u Shell.