Vijesti
Društvo i ekonomija
Komitet za ljudska prava UN ispitivaće BiH o stanju ljudskih prava u zemlji
16.12.2011. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
Komitet za ljudska prava UN ispitivaće BiH o stanju ljudskih prava u zemlji
vicarska organizacija protiv nekažnjivosti (TRIAL) i partnerska udruženja iz BiH podnijeli su u decembru izvještaj Komitetu za ljudska prava UN kako bi reagovali na drugi periodični izvještaj o provedbi Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, koji je BiH predstavila 17. novembra 2010. godine, saopštio je TRIAL.
Posebna radna grupa Komiteta će proučiti periodični izvještaj države, zajedno sa informacijama koje su dostavili TRIAL i udruženja, te formulisati listu pitanja koja smatraju potrebnima, i u vezi sa tim zatražiti dodatne informacije i objašnjenja od BiH.
"U izvještaju izdvajamo veliki broj pitanja o kojima država nije sveobuhvatno obavijestila Komitet za ljudska prava. Smatramo da su te teme ključne u smislu pune provedbe međunarodnih obaveza BiH i stoga pozivamo Komitet da u listu pitanja koja će biti dostavljena BiH uključi specifična pitanja, posebno ona koja se odnose na situaciju porodica nestalih osoba, bivših logoraša i žrtava seksualnog nasilja iz rata", izjavila je Lejla Mamut, TRIAL-ova Koordinatorica za ljudska prava u Sarajevu.
BiH će biti dato nekoliko mjeseci kako bi formulisala odgovore, koje će Komitet, zatim, u oktobru ili novembru 2012. godine analizirati i usvojiti zaključna razmatranja i relevantne preporuke.
Izvještaj Komitetu, zajedno sa TRIAL-om, podnijelo je sedam udruženja porodica nestalih osoba, pet udruženja koja rade sa ženama žrtvama silovanja ili drugih oblika seksualnog nasilja iz rata i četiri udruženja ili saveza udruženja bivših logoraša.
U njemu se temeljito analizira stanje porodica nestalih osoba, bivših logoraša i žrtava seksualnog nasilja iz rata, te naglašava kako se temeljna prava ovih osoba, sadržana i zagarantovana Paktom, i nakon 16 godina od završetka rata i dalje krše.
Procjenjuje se da je oko 100.000 osoba stradalo kao posljedica rata u BiH u razdoblju 1992-1995. godine, te da je između 25.000 i 30.000 bilo žrtvama prisilnog nestanka. Do danas, između 10.000 i 13.000 osoba se i dalje vode kao nestale.
Tokom rata, korištenje silovanja ili drugih oblika seksualnog nasilja bilo je široko rasprostranjeno, a broj žrtava seksualnog nasilja procjenjuje se na 20.000 do 50.000.
Također, poznato je da su za vrijeme rata bili uspostavljeni tajni logori. Registrovana su 652 logora u BiH, u ukupan broj osoba koje su držane u ovim logorima nije sa sigurnošću utvrđen, kaže se u saopštenju.