Vijesti
Društvo i ekonomija
Krpljenje brojnih rupa u budžetu: Ove godine privatizacija telekoma u BiH?
08.01.2012. 14:00
Izvor: 24sata
Krpljenje brojnih rupa u budžetu: Ove godine privatizacija telekoma u BiH?
Vlada Federacije navodno razmišlja o mogućnosti da ove godine proda bar jedan od dva telekom operatera u Federaciji.
Prodaja telekom operatera koja bi donijela veliki novac zasad je jedini način da se dođe do sredstava za neke nove investicije i eventualno izgradnju novih kilometara autoceste. Takođe, nešto novca viška dobro bi došlo i za eventualno krpljenje brojnih rupa u budžetu.

Potvrde ove informacije, međutim, još uvijek nema. Ministar saobraćaja i veza u Vladi Federacije Enver Bijedić kaže kako oko toga još uvije ne postoji ništa službeno i kako to nije opcija.

"Oko toga još nema govora i mislim da to nije rješenje. Takve informacije dolaze od ljudi koji su neodgovorni i koji misle da je rješenje prodati telekom i potrošiti novac. Možda je bolje da se dva telekoma u Federaciji ujedine", izjavio je ministar Bijedić.

Na pitanje je li to plan njegovog ministarstva, odnosno Vlade, Bijedić kaže kako bi to sa ekonomskog aspekta bilo dobro rješenje, ali oko toga treba postići politički konsenzus, što pretpostavlja da bi bilo teško te zato to zasad nije u planu.

"Mi imamo dva telekoma i dvije pošte. Ujedinjenjem u jednu bi se puno dobilo na efikasnosti, brzini, prihodima, smanjenju administracije", kaže Bijedić za Dnevni list.

O prodaji telekom operatera u Federaciji govori se još od 2006. godine kada je tadašnja Vlada donijela odluku o privatizaciji, međutim, zbog neslaganja oko toga ona nije urađena. Nedavno su i iz MMF-a stigle poruke kako je vrijeme da Federacija privatizira telekome.

Takođe, u dokumentu “Ekonomski i fiskalni program 2011. – 2013.” koji je Vijeće ministara BiH usvojilo prošlo godine i proslijedilo Evropskoj komisiji, prihod od privatizacije u 2012. godini trebao bi iznositi 216 miliona maraka, ali “ako se privatizacija BH Telekoma provede u 2012. godini, ukupan iznos bi bio od 1 do 2 milijarde maraka”.

Prema procjenama tržišna vrijednost BH Telecoma je 1,09 milijardi maraka što znači da je tržišna vrijednost 90 posto kapitala, koji je u vlasništvu države, 900 miliona maraka. Računica o prihodu od 1,5 do 2 milijarde bazirana je na pretpostavci prodaje cjelokupnog državnog kapitala u BH Telecomu, što ni najvatrenije pristaše privatizacije ove kompanije nisu predlagale. Umjesto toga kalkuliralo se sa prodajom 51 posto kapitala, što znači da bi u tom slučaju država mogla inkasirati između 500 miliona i milijardu maraka.

Aktuelna vladajuća struktura u FBiH, odnosno SDP i SDA, do sada je govorila kako prodaja državnog blaga ne dolazi u obzir, ali vremena se mijenjaju.

Telekom Srpske prodat je 2007. Telekomu Srbija za 664 miliona eura, što je bio iznos gotovo isti kao budžet RS-a za tu godinu. Tada je Telekom Srbija službeno postao vlasnik 65 posto dionica Telekoma Srpske. Vlasti RS-a najavljivale su kako će od tog novca biti izgrađene autoceste, otvorena nova radna mjesta. Ali od toga nije bilo ništa. Novac je potrošen za krpanje budžetskih rupa.