Vijesti
Svijet
Izvještaj Instituta iz Heidelberga: Od Drugog svjetskog rata najviše ratova bilo je u 2011. godini26.02.2012. 14:00
Izvor: 24sata

Institut za istraživanje međunarodnih konflikta iz Heidelberga (HIIK) objavio je svoj redovni izvještaj u kojem se ističe kako je u 2011. godini zabilježen najveći broj oružanih sukoba još od Drugog svjetskog rata, čak njih dvadeset.
U protekloj se godini ratovalo od Meksika preko arapskog svijeta do granica Pakistana, a ne čini se kako bi se situacija trebala poboljšati u 2012. godiniPolitolozi njemačkog instituta HIIK, koji se bavi istraživanjem konflikta, imali su dosta posla protekle godine. Za razliku od 2010. godine, kada su pobrojali šest ratova u svijetu, taj broj je u 2011. Skočio na vrlo zabrinjavajućih dvadeset! Još gore, HIIK je istraživao čak 338 konfliktnih situacija u zemljama širom svijeta, od čega se njih 38 svrstava u kategoriju 'visokonasilnih konflikta', koji se definiraju kao 'sukobi s masovnim korištenjem organizirane sile', a među njima je dakle dvadeset koji su narasli na nivo ratnog stanja.
Šest ratova iz 2010. se nastavilo i u godini koja je iza nas. Pakistanska ofenziva protiv Talibana na zapadu zemlje je prošle godine odnijela više od četiri hiljade života, a pogoršao se i rat u Somaliji između vlade i islamskih pobunjenika, zbog čega je nekih 300 hiljada ljudi izgubilo svoje domove i spas potražilo u izbjeglištvu. U Iraku je pak u oružanim sukobima poginulo 4000 ljudi, dok se ni stanje u Darfuru nije pretjerano poboljšalo, unatoč odvajanju juga Sudana od islamističke vlade u Kartumu.
Specifičan je naročito sukob u Meksiku, koji se vodi između narko-kartela i države, a u međuvremenu je već toliko eskalirao da se pretvorio u pravi ratni sukob, smatraju hajdelberški politolozi. Naročito je zabrinjavajuće što se ovaj sukob proširio u skoro sve regije Meksika, te u njemu svakodnevno stradavaju civili, ali i pripadnici snaga sigurnosti, te novinari čije se pisanje ne sviđa narko-kartelima.
Svježi ratni sukobi su nastali u arapskom svijetu, zbog pobune naroda protiv diktatorskih režima, pa se u 2011. ratovalo u Libiji, Jemenu i Siriji, u kojoj se stanje svakodnevno pogoršava. Ni u subsaharskoj Africi sigurnosna situacija nije postala bolje, te se ratuje u Obali bjelokosti, ali i u naoko stabilnoj Nigeriji, čiji su pojedini dijelovi ratne zone u borbi između vlade i raznolikih pobunjenika.
Politologinja iz HIIK-a Natalie Hoffman smatra kako se 'ne pokazuju tendencije koje bi dovele do mirnijeg svijeta', ali i da bi se u ovoj godini ratni sukobi naročito mogli proširiti u Africi. HIIK se međunarodnim istraživanjem konflikta i izdavanjem godišnjeg izvještaja bavi još od 1991. godine, te svake godine izdaje i tzv. Barometar konflikta, koji je ove godine očito vrlo zabrinjavajući. Prema kriterijima HIIK-a, računa se pet ključnih elemenata za procjenjivanje nivoa oružanog sukoba, između ostalog broj poginulih, kakvo se oružje i u kojoj količini upotrijebljava, iznos materijalnih šteta, broj izbjeglih usljed ratnih zbivanja i slično.
U izradi HIIK-ova izvještaja učestvuje čak 120 naučnika iz cijelog svijeta, od kojih su neki i tzv. 'direktni promatrači konflikta'. Zaključak hajdelberškog instituta je poražavajući, te svjedoči o tome da je danas svijet ispunjen s mnogo više nasilja, ubijanja i rata nego u odnosu na prije dvije godine, pa ne čudi i strašna statistika od 20 ratova, piše Tportal.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Inflacija prijeti labavoj monetarnoj politici…
- 17/05 Blinken s uticajnim kolegama: Užurbana potraga…
- 22/03 Turistička industrija upozorava na gubitak…
- 06/02 Borelj očekuje da se ruska vakcina protiv…
- 04/12 U Švicarskoj uz ograničenja skijanje za Božić,…
- 10/11 Makron: Francuska je uz Armeniju, trajno…
- 07/10 Italija uvela obavezno nošenje maski i produžila…
- 25/09 Otkazan doček Nove godine na Tajms skveru
- 31/07 "Zid mama' protiv rasizma i policijskog nasilja…
- 27/07 Huawei organizira online samit o ulozi tehnologije…
- 23/07 Ukupan broj zaraženih u Brazilu nadmašio…
- 29/06 EU će do ponoći odobriti listu zemalja za…
- 25/06 U Parizu će se testirati 1,3 miliona ljudi
- 21/06 Do pet godina zatvora za kršenje karantina…
- 17/06 U Beču projekt pretvaranja energije iz metroa…
- 13/06 Grčka ostrva na prodaju: Cijene snižene,…
- 09/06 Italiji prijeti najgora recesija od Drugog…
- 05/06 VIRUSOLOG KATEGORIČAN “Austrija u pravu za…
- 01/06 Grci spremili svojevrsne TURISTIČKE VODIČE
- 27/05 Svaka šesta mlada osoba ostala bez posla…
- 23/05 DW: Ko mora u karantin kad doputuje u Njemačku
- 19/05 Novo žarište virusa, obustavlja se saobraćaj…
- 12/05 Da li će Evropa biti spremnija za drugi talas…
- 08/05 EU odlučila - granice zatvorene do 15. juna