Vijesti
Politika
Pred BiH još mnogo posla
19.03.2012. 20:00
Izvor: Moje vijesti
Pred BiH još mnogo posla
Poslanici Parlamentarne skupštine BiH te skupština entiteta i Brčko Distrikta učestvovali su danas u Sarajevu na prvom sastanku četvrtog ciklusa projekta Evropske unije "Parlament za Evropu".
Razgovarano je o ponovnom zamahu u naporima BiH na putu evropskih integracija te potcrtane preostale obaveze BiH u ovom procesu.
Prisutne je pozdravio šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen koji je istakao da većina građana BiH želi vidjeti BiH u EU te da je na bh. političarima odgovornost za ovo pitanje.
"Vaš glas za ili protiv može značiti napredak ili blokadu", rekao je Sorensen.
Podsjetio je da je EU čvrsto opredijeljena za ulazak BiH u ovu zajednicu. Pohvalio je konstituiranje Vijeća ministara te optimističnu najavu predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande o 2012. kao evropskoj godini za BiH.
Kada je u pitanju implementacija presude "Sejdić-Finci", a koja predstavlja prepreku ka stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Sorensen je istakao da mora biti postignut kredibilan napor.
"Bit ću jasan: sastanci političkih lidera koji ne rezultiraju opipljivim rezultatima ne mogu se smatrati kredibilnim nastojanjima. Izvršenje presude, a čime bi Ustav bio usaglašen s Evropskom konvencijom za ljudska prava, jeste uvjet za kredibilan zahtjev BiH za učlanjenje u EU", istakao je Sorensen.
Šefica Odjela za BiH u Direkciji za proširenje EU Evropske komisije Paola Pampaloni je u togu izlaganja potcrtala sve obaveze BiH koji joj stoje na putu ka EU.
Prije svega tu je neophodan napredak za stupanje na snagu SSP-a poduzimanjem kredibilnih napora u predmetu "Sejdić-Finci" te imenovanje nosioca najviših funkcija u ključnim agencijama koje se bave poslovima vezanim za EU kao i poboljšanje mehanizama za koordinaciju u pitanjima iz domena EU između svih nivoa vlasti u BiH.
"BiH je 'na čekanju' zbog implementacije provedbe presude "Sejdić-Finci", istakla je.
Nadalje, podvukla je, potrebno je osigurati zakonodavno i institucionalno praćenje dogovorenh preporuka izdatih u okviru strukturalnog dijaloga o pravosuđu između EU i BiH, a što podrazumijeva uspostavljanje apelacionog sistema, usvajanje jedinstvenog zakona o tužilaštvima u FBiH, usvajanje Okvirnog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći te usvajanje zakona o programu zaštite svjedoka.
"Također, BiH treba početi s preuzimanjem acquisa o javnim nabavkama", kazala je Pampaloni.
Sigurnost hrane će već 2013., ulaskom Hrvatske u EU, postati veliki problem za BiH imajući u vidu činjenicu da BiH nije autorizovana za izvoz namirnica životinjskog porijekla u EU. Stoga je i ovaj segment vrlo bitan.
I Sorensen i Pampaloni naglasili su važnost što skorijeg usvajanja budžeta za 2012., između ostalog, i zbog finansiranja institucija koje su važne za evropski put BiH poput antikorupcijske agencije.
Također, EU očekuje i formiranje potpuno funkcionalnog Vijeća za državnu pomoć, usvajanje sveobuhvatne energetske strategije, primjenu principa zajednice u cijeloj državi na javna preduzeća, napredak u izgradnji koridora 5-C, pojačanje koordinacijskih mehanizama i razmjene podataka između Agencije za statistiku BiH i zavoda za statistiku te poduzimanje kredibilnih koraka za uspostavu agencije za zaštitu životne sredine u BiH.