Vijesti
Politika
Lagumdžija se u Londonu sastao s predstavnicima SSDBiH
29.03.2012. 20:00
Izvor: Moje vijesti
Lagumdžija se u Londonu sastao s predstavnicima SSDBiH
Lakše je dobiti dozvolu za otvaranje ćevabdžinice kod Bakingamske palače u Londonu, nego se registrovati za glasanje putem pošte u Bosni i Hercegovini.
Ima li rješenja za probleme dijaspore - Ministar vanjskih poslova nije krio svoj
pesimizam u vezi s brojnim zahtjevima bez obzira šta je ko do sada obećavao
Zlatko Lagumdžija, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, tokom dvodnevne zvanične posjete Velikoj Britaniji gdje se susreo sa nizom britanskih zvaničnika, našao je sat vremena da se u prostorijama Bosanskohercegovačke asocijacije sastane i s rukovodstvom Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine i Bosnia UK Networka, krovne organizacija Bosanaca i Hercegovaca u Velikoj Britaniji.

Dvojno državljanstvo?
Na sastanku su osim ministra Lagumdžije prisustvovali i naša ambasadorica
Jadranka Negodić i diplomate u Londonu Mensur Jusić, Jasmina Turajlić i Slavica Grozdanić, te u ime dijaspore Zaim Pašić, Anes Cerić, Meho Jakupović, dr. Zdenka Besara, Namik Alimajstorović i Muhamed Siranović.
U otvorenom razgovoru na stolu su se našla sva pitanja koja tište dijasporu.
Ministar Lagumdžija je otvoreno rekao da nije neki veliki optimista da će tokom
mandata ovog Parlamenta ta pitanja biti riješena, jer za neka treba dvotrećinska
većina glasova parlamentarac. Mnogo je lakše da se zakonima i podzakonima
pokušavaju ta pitanja riješiti. Ministar Lagumdžija se iznenadio da je pitanje dvojnog državljanstva riješeno.
On misli da Ustavni sud prema automatizmu ne može implementirati ovu odluku i stavio je sebi u zadatak da to provjeri sa predsjednikom Ustavnog suda BiH Simovićem i Šefikom Džaferovićem, koji je tu informaciju plasirao u medije. Ako je tako, onda će ovo pitanje svih pitanja od značaja za bh. dijasporu biti dugo još politička tema broj jedan među građanima u dijaspori.

Registracija glasača
Što se tiče registracije glasača za izbore, Lagumdžija je slikovito opisao stanje
u toj oblasti riječima: "Lakše je dobiti dozvolu za otvaranje ćevabdžinice kod
Bakingamske palaće u Londonu, nego se registrovati za glasanje putem pošte u Bosni i Hercegovini. Sadašnji sastav Izborne komisije ne daje nadu za optimizam da se tamo može nešto uraditi, da se može izvesti neki ozbiljniji zahvat koji bi olakšao taj proces. Ono što mogu reći je da će Ministarstvo vanjskih poslova BiH od sada putem DKP mnogo aktivnije pomagati u registraciji glasača, jer to je posao države. Takođe ne vjerujem da će Izborna komisija promijeniti zakon i dozvoliti elektronsko glasanje i registraciju birača“, kazao je Lagumdžija.
Predsjednik SSDBiH Zaim Pašić je izložio i probleme vezane za popis stanovništva i nažalost, prema riječima ministra Lagumdžije, teško je očekivati da se tu nešto revolucionarno može izmijeniti bez obzira šta je ko do sada obećavao. Prema riječima ministra Lagumdžije, posebna izborna jedinica za bosanskohercegovačku dijasporu moći će se jedino gledati u filmu koji će se prikazivati u Diznilendu i jedini način da dijaspora ima svoje predstavnike je da se prikloni nekoj političkoj stranci, što nije dobro.
Drugi način je da se predstavnici dijaspore putem raznih stranaka kandidiraju za izbore, i treći način je da se napravi nezavisna lista iz dijaspore koja bi izašla na izbore. Što se tiče prijedloga Dodika i Tihića da se prolongiraju opštinski izbori, rekao je: „Ja jesam to vidio na elektronskoj oglasnoj ploči“, kako je slikovito nazvao interent, „ali ne mogu spekulisati šta se krije iza toga.“
Kako stvari stoje, zbog odnosa snaga u Parlamentu BiH jednostavno je iluzorno
očekivati da će sadašnji sastav Parlamenta izglasati novi ustav Bosne i Hercegovine, da će promijeniti način registracije glasača i da će se olakšati popis stanovništva.
Uglavnom, ministar Lagumdžija je rekao da će njegovo ministarstvo i on lično
nastaviti podržavati bh. dijasporu i sarađivati sa Svjetskim savezom dijaspore BiH.
Generalno, prije su se političari iz BiH vadili na "kolege" iz drugog eniteta, a sada
smo mogli čuti da je glavna prepreka nerješavanje svega i svačega u BiH i sastav
Parlamenta BiH. Bilo kako bilo, bosanskohercegovačke dijaspore i njenih zahtjeva nema nigdje, stoji u saopštenju.