Vijesti
Žuta štampa
Aplikacija za licencu; Merlin: Na ovo smo čekali deset godina
28.04.2012. 14:00
Izvor: dnevni avaz
Aplikacija za licencu; Merlin: Na ovo smo čekali deset godina
Vjerujemo da će licenca ovog puta biti dodijeljena na demokratičan način, a ne kao prije deset godina, za dan
Predstavnici Asocijacije kompozitora i muzičkih stvaralaca u BiH (AMUS) Dino Merlin, Fahrudin Pecikoza, Mirza Hajrić i Senad Rožajac podnijeli su jučer Institutu za intelektualno vlasništvo BiH aplikaciju za licencu za zaštitu autorskih prava.

- U ime Asocijacije, koja postoji od 1946. godine, danas (četvrtak, op. a.) predajemo zahtjev za izdavanje licence. Uvjereni smo da otvaramo novo poglavlje u ostvarivanju kolektivnih autorskih prava u našoj zemlji. Na ovo smo čekali deset godina. Vjerujemo da će licenca ovog puta biti dodijeljena na transparentan i demokratičan način, a ne kao prije deset godina, za jedan dan - rekao nam je jučer Dino Merlin, predsjednik Skupštine AMUS-a.

Potvrda države

Trenutno licencu ima Agencija za zastupanje i zaštitu autorskih prava "Sine Qua Non", a članovi AMUS-a, nezadovoljni njihovim radom, sami žele odlučivati o svojim pravima i ostvariti ih putem svog udruženja.

U AMUS-u smatraju važnim Izvještaj Instituta o funkcioniranju sistema kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava za razdoblje 2005. - 2010., koji je usvojila Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a krajnje je negativan.

- Izvještaj je vrlo bitan, jer je država našla da "Sine Qua Non" radi netransparentno i nedemokratično. To čega su autori svjesni pet godina, potvrdila je država - kaže Rožajac te ističe da odgovor Instituta o aplikaciji očekuju u roku od dva mjeseca.

Dva sata prije nego što su predstavnici AMUS-a predali aplikaciju Institutu, "Sine Qua Non" održao je pres-konferenciju. Upriličili su je u povodu obilježavanja 26. aprila, Svjetskog dana intelektualnog vlasništva, te 15 godina rada, ali su priliku iskoristili da se osvrnu na Izvještaj Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, koji nazivaju spornim.

Dvadeset posto

Amela Hadrović-Hasanefendić, predsjednica društva "Sine Qua Non", govoreći o Izvještaju Instituta, spomenula je kako im se stavlja na teret da su raspodijelili 97 posto sredstava u odnosu na ukupan prihod, a da je za pokriće troškova poslovanja uzeto samo tri posto.

- To nije istina, jer Agencija za troškove izdvaja 20 posto, što svaki autor dobije u izvještaju na kućnu adresu, a i objavi se transparentno u godišnjem izvještaju na internetu - pojasnila je Hadrović-Hasanefendić te je "Sine Qua Non" zatražio javno izvinjenje od Instituta zbog "nanošenja nesagledive štete".

Ko su članovi

AMUS je okupio skoro sve muzičke stvaraoce iz cijele BiH, među kojima su Dino Merlin, Halid Bešlić, Goran Bregović, Hari Varešanović, Dino Šaran, Ismet Arnautalić, autorski dvojac iz "Dubioza kolektiva", Mladen Vojičić Tifa, Kemal Monteno, Elvir Laković Laka, Mario Knezović, Armin Šaković, Davor Sučić, Dino Muharemović, Nazif Gljiva, Milić Vukašinović, Muhamed Mujkanović, Benjamin Isović, Asim Horozić, Zijo Valentino...

Na upit ko su članovi "Sine Qua Nona", Hadrović-Hasanefendić odgovorila je da imaju veliki broj članova te je navela nazive nekih udruženja i organizacija. Ni na insistiranje novinara nije spomenula ime nijednog člana.

- Mogu samo reći da su se pojedini članovi AMUS-a vratili u "Sine Qua Non" - rekla je Hadrović-Hasanefendić, opet ne navodeći nijedno ime.