Vijesti
Svijet
Bez dogovora o novoj vladi
14.05.2012. 20:00
Izvor: Mojevijesti.ba
Bez dogovora o novoj vladi
Razgovori lidera vodećih grčkih partija s predsjednikom Karolosom Papuljasom, koji je predložio formiranje tehničke vlade, završeni su u ponedjeljak navečer bez ikakvih izjava i očekuje se budu nastavljeni u utorak, javila je grčka novinska agencija Ana.
Grčka agencija prenosi da bi lideri Nove demokratije Antonis Samaras, socijalističkog PASOK-a Evangelos Venizelos, lider radikalne ljevičarske stranke "Siriza" Aleksis Cipras i predsjednik male umjerene Demokratske levice Fotis Kuvelis mogli da daju izjave kasnije večeras.
Večerašnji razgovori su bili za sada posljednji pokušaj da se formira koaliciona vlada, koja bi podržala mjere štednje neophodne za dobijanje međunarodne pomoći, kako bi se zemlja u teškoj dužničkoj krizi održala u eurozoni.
Do sada su svi pregovori bili bezuspješni, prenosi AP i dodaje da su sve tri partije insistirale na učešću u vladi radikalne ljevičarske partije Siriza koja je bila druga na izborima 6. maja.
Poslije drugog dana razgovora, Venizelos je u ponedjeljak navečer rekao da nije optimističan po pitanju formiranja koalicione vlade ali je pozvao sve stranke koje učestvuju u pregovorima da se bore sve dok se ne postigne rješenje.
Venizelos je dodao da je grčki predsjednik Karolos Papuljas predložio u ponedjeljak navečer formiranje tehnokratske vlade i pozvao sve stranke u parlamentu, osim ekstremne desnice, da u utorak, 15. maja, u 11 sati nastave treći dan razgovora, prenose agencije.
Ukoliko se ne pronađe rješenje za formiranje vlade, Grci će u junu ponovo morati na izbore, čime će se samo produžiti nesigurnost i dovesti u sumnju članstvo zemlje u eurozoni, usred sve većeg nezadovoljstva zbog strogih mjera štednje.
Na parlamentarnim izborima 6. maja nijedna stranka nije osvojila apsolutnu većinu, a svi pokušaji koji su od tada preduzeti da se formira vlada nisu uspjeli.
Dvije glavne stranke koje su podržale paket mjera štednje - prvoplasirana konzervativna Nova demokratija i trećeplasirani socijalistički PASOK osvojile su zajedno tek 149 od 300 mjesta u parlamentu, dok je drugoplasirana bila Siriza sa osvojena 52 mjesta.