Vijesti
Društvo i ekonomija
Elementarna nepogoda: Požari haraju Bosnom i Hercegovinom
22.07.2012. 14:00
Izvor: 24sata
Elementarna nepogoda: Požari haraju Bosnom i Hercegovinom
U više bh. općina proglašeno je stanje elementarne nepogode. Požari su zahvatili mnoga hercegovačka područja te dijelove Istočne Bosne i Brčko distrikta.
Najteže stanje je na područjima Bileće, Trebinja, Tomislavgrada i Konjica. Požar u okolini Srebrenice u petak (20.7.) je zahvatio terene minirane u proteklom ratu što je onemogućilo sprečavanje širenja vatre. U općini Bileća bili su ugroženi i stambeni objekti. Pored vatrogasaca i Civilne zaštite, u gašenju požara angažirane su i jedinice Oružanih snaga (OS) BiH i EUFOR-a. Na području Tomislavgrada intervenirali su i susjedi iz Republike Hrvatske sa svojim avionima za gašenje požara tzv. „Kanaderima“. Mirko Ćurić iz Civilne zaštite Trebinja kaže da se jedan helikoper OS BiH nakon izviđanja „zbog tehničkih problema“ vratio u bazu.

Svake godine požari u BiH opustoše desetine hiljada hektara zemljišta. Zbog minskih polja mnoga ugrožena područja nedostupna su nadležnim kopnenim službama. Kako BiH još uvijek nema specijalizirane letjelice za gašenje požara, stanovnici ugroženih područja vjeruju da vlasti ne poduzimaju adekvatne mjere za sprečavanje širenja vatrene stihije. Direktor Civilne zaštite Republike Srpske Milimir Doder tvrdi da je za gašenje požara neophodno djelovanje iz vazduha. Profesor odbrane Nedžad Ahatović kaže da OS BiH imaju letjelice koje mogu biti stavljene u funkciju gašenja požara, ali da „to nije njihova prevashodna namjena“.

„Radi se o ruskim helikopterima tipa Mil Mi-8/17 koji su bili u službi bivše JNA. To su zastarjele letjelice koje zbog ograničenih kapaciteta ne mogu biti adekvatno održavane. Veći efekti u gašenju požara mogli bi se postići upotrebom specijaliziranih letjelica koje BiH, na žalost, nema. To su avioni poput Canadaira CL-215 sa kojima Republika Hrvatska povremeno intervenira i u našoj zemlji. U perspektivi, BiH će svakako morati modernizirati svoje vazduhoplovne snage, posebno ako se namjerava priključiti NATO-u, a to podrazumjeva i povećanje budžetskih izdataka za vojsku“, kaže Nedžad Ahatović za Deutsche Welle.

Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović tvrdi da institucije BiH nisu u mogućnosti pomoći u gašenju požara zbog smanjenja budžeta. „Dok se širom BiH šire požari koji su već nanijeli ogromne štete, ugrožavajući putne komunikacije i naselja, institucije BiH nisu u mogućnosti odgovoriti u punom kapacitetu i pomoći gašenje iz vazduha zato što nedostaje novca za nabavku goriva i održavanje helikoptera“, navodi se u saopćenju Ministarstva sigurnosti. U saopćenju se također ističe kako je nedopustivo da angažiranje helikoptera OS BiH „zavisi od dobrovoljnih priloga“. Nadležni za sada ne iznose procjene štete od požara, no strahuje se da će one i ove godine biti višemilionske.