Vijesti
Politika
Nastavit ćemo politiku bivše vlasti prema BiH
29.07.2012. 14:00
Izvor: dnevni avaz
Nastavit ćemo politiku bivše vlasti prema BiH
Rasim Ljajić, novi potpredsjednik Vlade Srbije: Nastavit ćemo politiku bivše vlasti prema BiH, Tadić je učinio puno u regionu na stabilizaciji prilika i normalizaciji odnosa
Ekonomija, evropske integracije i borba protiv korupcije tri su prioriteta nove Vlade Srbije, koja je u petak izabrana u Beogradu. Rasim Ljajić jedan je od potpredsjednika Vlade i ministar trgovine i telekomunikacija.

- Prvi prioritet nam je borba protiv ekonomske krize i dva najveća problema - nezaposlenost i nelikvidnost domaće privrede. Snažno smo opredijeljeni da do kraja ove godine dobijemo datum početka pregovora s Evropskom unijom. Da bi se to desilo, moramo provesti sve dogovore koji su postignuti u tehničkom dijalogu Beograda i Prištine - kaže Ljajić u razgovoru za "Dnevni avaz" nakon imenovanja.

Šta susjedi mogu očekivati?

- Bez ikakve sumnje, nastavit će se ono što je Boris Tadić do sada radio - normalizacija odnosa sa zemljama regiona i unapređenje ekonomske saradnje, uz poštivanje teritorijalnog integriteta svih država nastalih na području bivše Jugoslavije.

Tadićeva politika prema BiH deklarativno jeste bila „probosanska", ali je u praktičnoj izvedbi postojala samo Republika Srpska i interesi tog entiteta.

- Ipak, cijenim da je Tadić učinio puno u regionu na stabilizaciji prilika i normalizaciji odnosa. Njegove posjete Srebrenici i Vukovaru ovdje nisu naišle na baš dobar prijem, ali je to rizik ovog posla. Tadić je pokazao spremnost da preuzme i tu vrstu odgovornosti.

Srbija ima interesa da na svaki način podrži očuvanje integriteta BiH, jer time štiti i svoj integritet koji je sada ugrožen zbog Kosova. Jedino takva principijelna politika može dati određeni rezultat. Utjecaj Srbije na dešavanja u BiH nije takav kako se često misli, kao što ni Tadićev utjecaj nije takav. Štaviše, on je prečesto i predimenzioniran.

Ne očekujem da će doći do nekih velikih promjena. Rješenja bh. problema moraju se i dalje tražiti unutar BiH. Srbija može u tome pomoći, ali sigurno dominantno ne može utjecati.

Teško da će ljudi u BiH povjerovati u ovo što govorite. Čini se da su odnosi premijera Dačića bolji s Dodikom nego Tadićev odnos prema aktuelnom predsjedniku RS. U konačnici, formirana je vlada koja je baš po Dodikovom ukusu.

- Ne bih se složio. Ako personalno gledamo, Tadić je s Dodikom u daleko boljim odnosima nego što je to bio slučaj s Dačićem. I personalno i partijski, DS i SNSD i njihovi lideri u boljim su odnosima nego SPS i SNSD. Svjestan sam da u BiH ovakva vrsta objašnjenja neće naići na plodno tlo, ali ono što ja vidim jeste naprosto činjenica da je utjecaj Beograda na Banju Luku u ovom trenutku prilično ograničavajući, ko god da je na vlasti.

Niko neće povratak u devedesete

Vladu su sastavile snage koje su 90-tih bile aktivno na strani onih koji su izvršili agresiju na BiH...

- Nema niti je moguć povratak na devedesete, čak i da to neko hoće, a neće. Okolnosti su potpuno drugačije. Sve zemlje ovog regiona teže ulasku u EU i to podrazumijeva i prihvatanje pravila političke igre koji važe u EU. A evropske su integracije skopčane s dobrim odnosima sa susjedima, regionalnom saradnjom i njenim unapređenjem. Htjeli, ne htjeli - moramo raditi na tome. Naš put ka Briselu vodi preko susjeda. A isto važi i za naše susjede.