Vijesti
Politika
Kovertirane ostavke koje je patentirala SDA su kvazidemokratski sistem
22.08.2012. 12:00
Izvor: Moje Vijesti
Kovertirane ostavke koje je patentirala SDA su kvazidemokratski sistem
Kovertirane ostavke su kvazidemokratski sistem, gdje se nastavlja autoritativna praksa politbiroa, u kojoj je lanac odgovornosti obrnut te se odgovara političkom rukovodstvu, a ne izbornoj bazi, što je temeljni smisao demokratije, izjavio je za "Dnevni avaz" Asim Mujkić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.
Sistem kovertiranja ostavki, naime, koji je u našoj zemlji patentirala SDA, bio je poznat i van BiH, ali su ga, zbog činjenice da se radi o nedemokratskim principima, odbacile čak i zemlje poput susjedne nam Srbije.
Inače, Ustavni sud Federacije BiH na sjednici najavljenoj za 28. august ove godine trebao bi razmatrati slučaj "Radivojević", odnosno odluku Živka Budimira, predsjednika FBiH, da prihvati fantomsku ostavku koju je u imeDesnice Radivojevića, dopremijera i ministra prostornog uređenja u Vladi FBiH, podnijela njegova bivša stranka, SDA.
Nakon toga, federalni premijer Nermin Nikšić zatražio je da ta odluka bude proglašena neustavnom, između ostalog i jer Radivojević tvrdi da nikada nije podnio ostavku, dok je, istovremeno, Budimir zatražio očitovanje Ustavnog suda o ovom pitanju.
"Mislim da na duže staze takva praksa samo podriva demokratsku kulturu i čini nas sve licemjerima. S jedne strane vi birate, odnosno pretvarate se da birate neke ljude, a u biti učestvujete u toj igri da dajete legitimitet isključivo političkim strankama, koje iz svojih raznih interesa, koji nisu političke prirode, tvore političku sliku u našoj zemlji", smatra Mujkić.
On podsjeća da bi pojedinac koji izlazi na izbore trebao biti odgovoran svojoj izbornoj bazi, odnosno glasačkom tijelu. Da bjanko ostavke nisu evropski standard, potvrdio je za "Avaz" i koordinator monitoring tima Centara civilnih inicijativa za rad Parlamenta BiH Ivica Ćavar. On smatra da "to nije nešto što je u duhu razvoja demokratskih principa u našoj zemlji".
"Svaki ministar ili bilo koji dužnosnik koji je dobio povjerenje za određenu funkciju, treba primarno biti odgovoran građanima sukladno njegovom programu. Sami potpis ostavke prije preuzimanja određene funkcije znači nepovjerenje u startu. Ta osoba cijeli mandat radi pod određenim pritiskom i strahom hoće li nešto reći ili uraditi što je protivno interesima njegove stranke, koja uvijek može povući kovertiranu ostavku", kaže Ćavar.
On zaključuje da sistem kovertiranih ostavki nije dobar za jačanje demokratskih principa i uzajamnog povjerenja.
Dosadašnja praksa pokazala je da kada kovertirane ostavke dospiju na sud, u pravilu budu odbačene.
"Ovaj način kovertiranja ostavki nema zakonskog uporišta i obično one na sudu budu odbijene. Iako ne želim prejudicirati bilo kakvo rješenje suda, kovertirane ostavke, barem kako je dosadašnja praksa pokazala, bile su osuđene na propast", kaže Ćavar.