Vijesti
Politika
Vijeće ministara će raditi u sadašnjem sastavu dok Parlament BiH ne odluči drugačije
10.09.2012. 20:00
Izvor: Moje vijesti
Vijeće ministara će raditi u sadašnjem sastavu dok Parlament BiH ne odluči drugačije
Dok Parlamentarna skupština BiH ne donese drugačije odluke, Vijeće ministara BiH će raditi u sadašnjem sastavu, izjavio je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda.
Odgovarajući na pitanje kako funkcioniše Vijeće ministara BiH s obzirom na zahtjeve za smjenu dvojice ministara i zamjenika ministra iz SDA (Sadik Ahmetović, Muhamed Ibrahimović i Fuad Kasumović), a sa druge strane na zahtjev za smjenu ministra vanjskih poslova BiH Zlatka Lagumdžije, Bevanda je kazao da se sjednice Vijeća ministara BiH održavaju redovno, a naredna sjednica je u četvrtak i za nju je utvrđen dnevni red.
"Dok Parlament ne donese odluke, Vijeće ministara BiH će raditi u sadašnjem sastavu", kazao je predsjedavajući.
Naglasio je da se on ne mora oglašavati povodom zahtjeva za smjenu ministra Lagumdžije, jer se radi o potpuno drugačijoj proceduri od inicijative za smjenu ministara iz SDA koja je bila upućena predsjedavajućem kao mandataru.
"Ovo je inicijativa koja ide prema Parlamentu. Parlament je, informativno, dostavio nama taj materijal i Vijeće ministara se može oglasiti. A da li će se oglasiti, to će se čuti narednih dana", naveo je.
Bevanda je odbacio konstatacije da se ništa ne radi na ispunjavanju uvjeta iz Mape puta dogovorene krajem juna u Briselu sa predstavnicima Evropske unije.
On cijeni da je u posljednjih četiri-pet mjeseci napravljen "ogroman" iskorak.
"Činjenica je da je propušten jedan rok (za podnošenje usaglašenog prijedloga za rješavanje presude "Sejdić - Finci"), a ne svi. Nijedan drugi rok iz Mape puta nije prekršen", istaknuo je Bevanda.
Za dva dana je sastanak istih učesnika sa predstavnicima Evropske komisije i vjerovatno će presuda "Sejdić - Finci" biti jedino pitanje.
"Svi ostali uvjeti koji su postavljeni se ispunjavaju. Riješene su neke stvari koje se četiri godinje nisu mogle riješiti. Natjerali smo agencije da sjednu i da otklanjaju administrativne barijere, izgradnja koordinacijskog mehanizma ide svojim tempom i puno toga je urađeno na popisu stanovništva", naveo je Bevanda.
Predsjedavajući je, također, uputio izraze zahvalnosti pripadnicima Oružanh snaga BiH, iako je njihov angažman na gašenju šumskih požara koji haraju BiH ostao u sjeni.
Oni su radili u smjenama od po 18 sati i upotrijebili su više vode od EUFOR-a i nekih koji su "dobijali više medijske pažnje".
Također je zahvalio Vladi Republike Hrvatske na ustupanju "kanadera" za gašenje požara na području BiH. Naime, kanaderi su danas djelovali na području Jablanice - po deseti put ove godine na teritoriji BiH.
Upitan da li ovogodišnje iskustvo sa požarima treba konačno primorati bh. vlasti da nabave kanadere ili neku drugu letjlelicu za gašenje požara, Bevanda je rekao da je to pravo pitanje ali na "krivu adresu".
Po njegovim riječima, zbog ustavnih nadležnosti to je pitanje za entitetske vlasti, a samo u Federaciji BiH Civilna zaštita godišnje troši oko 20 miliona KM.

BEVANDA SE NADA DA ĆE BITI ODOBREN STAND-BY ARANŽMAN SA MMF-om
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je danas u Sarajevu da se nada da će 24. septembra biti odobren aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Kako je naveo, novac od stand-by aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom bit će usmjeren u proračune, a na entitetiskim vladama je kako će ga potrošiti.
"One ga sigurno ne smiju trošiti na javnu potrošnju, budući da su odredbe pisma namjere sadržavale sve ono što znači uštede i oslobađanje prostora za javne investicije", upozorio je.
Bevanda smatra da je ispunjena strukturalna odrednica, budući da su u oba entiteta doneseni rebalansi proračuna u skladu s pismom namjere i u zadatom roku.
Predsjedavajući se nada da će aranžman biti odobren, jer nije toliko važan sam aranžman sa MMF-om koliko je bitno da se deblokiraju pregovori sa Svjetskom bankom, "da povućemo sredstva koja stoje zaleđena", a samim odobrenjem aranžmana dobija se makroekonomska pomoć Evropske komisije od 100 miliona eura koja stoji zaleđena još od 2010. godine.