Vijesti
Društvo i ekonomija
Lukavac
Koksari prijeti gašenje, 400 radnika ide na ulicu?
24.05.2013. 12:00
Izvor: mojevijesti.ba
Koksari prijeti gašenje, 400 radnika ide na ulicu?
Alarmantna situacija u lukavačkoj kompaniji GIKIL, koja je u većinskom vlasništvu države, dobila je novi zaplet.
Dug od 200 miliona londonskom 'Stemcoru', od kojeg su nabavljali sirovine, doveo ju je na rub propasti.
Članovi Nadzornog odbora GIKIL-a Samir Ahmetović i Denis Hrvanović su kazali da uglja ima još za deset dana i u slučaju da kompanija ostane bez osnovne sirovine, zatvorit će se fabrika za proizvodnju koksa i bez posla će ostati najmanje 400 radnika, piše Dnevni avaz.
'Dugovi kompanije su ogromni, novih investicija nema i smatramo da će se firma teško riješiti nagomilanih dugova. Spremni smo da doprinesemo smanjenju troškova kako bi se smanjio gubitak firme.
U prilog nam ne ide činjenica da trenutno ne postoji izvršna vlast u TK, a mi kao članovi NO u GIKIL-u ispred državnog kapitala smo dužni pribavljati mišljenje resornog ministarstva i Vlade, a to je sada nemoguće' – naveli su Ahmetović i Hrvanović u zajedničkoj izjavi. Oni su predstavnici državnog kapitala.
Napominjemo da je GIKIL, prema podacima koje smo dobili od izvora bliskih kompaniji, s jasnom namjerom doveden u ovakvu situaciju kako bi se indijski GSHL domogao državnog dijela firme.
Osnivački ulog
SDA-ova Vlada TK 2003. godine potpisala je ugovor s GSHL-om, kao strateškim partnerom, i ustupila 49 posto vlasništva i tri člana nadzornog odbora kako bi mogli upravljati kompanijom.
'Indijci nisu ispoštovali odredbe potpisanog ugovora i od osnivačkog uloga koji je trebao biti oko 70 miliona KM, čak 45 miliona KM nikada nisu uplatili. Osim toga, sirovine su nabavljali od svojih londonskih partnera po dvostruko višoj cijeni, da bi se dug nagomilao, a Vlada je kao suvlasnik firme dužna proporcionalno isplaćivati dugovanja.
Vlada TK nema 100 miliona, koliko treba da isplati, i Indijci će sada ugasiti koksaru, da bi joj opala vrijednost te da bi je kupili za malo novca' – navodi naš izvor.
Iz Sindikata radnika ovog preduzeća kazali su da pregovori o daljnjem radu još traju te da nemaju dozvolu da daju izjave za medije.
'Ne kažem da nema problema, ima ih već odavno, ali smo ih uvijek prevazilazili. Šta će biti ovog puta, zavisi od Vlade. Ugalj je neophodan i ima ga za proizvodnju za nešto više od 10 dana.
Radi se na tome da se proizvodnja održi bez obzira na investitora. Pokušavamo spasiti fabriku i treba sve učiniti da hiljadu radnika ne ostane bez posla' – kazao je predsjednik Sindikata radnika.