Vijesti
Društvo i ekonomija
Najveće potrebe klijenata IGA-e su garancije koje ne mogu dobiti od bh. komercijalnih banaka03.06.2013. 12:00
Izvor: Moje Vijesti

Ona je dodala da je jedan od glavnih razloga za otežano dobijanje tih garancija činjenica da investitori tih, često veoma velikih, projekata insistiraju da garancije izdaju prvoklasne evropske banke, a ni jedna od banaka iz BiH nije kvalifikovana kao takva.
'IGA, kroz kreditne linije koje su joj otvorene u nekim evropskim bankama koje su okaraterisane kao prvoklasne, otvara kontra-garancije na te banke, koje zauzvrat izdaju garanciju kakvu traži investitor poslova u inostranstvu', pojasnila je Kozarić-Rahman.
Naglasila je da IGA svojim klijentima prvenstveno nudi tenderske, avansne i garancije za dobro izvršenje posla, te da ove tri vrste garancija često idu u paketu.
'Osim toga, IGA povremeno nudi plative garancije, ali to joj nije primarna misija u poslovima garantovanja. U ovom segmentu je IGA postigla veoma značajne uspjehe, a s obzirom na upite i potražnju, sigurni smo da bismo još više razvili ovaj oblik finansijske podrške kad bi imali podršku države u smislu mogućnosti izdavanja garancija uime i za račun države. Za ovo je potrebna dobra politička volja, shvatanje ekonomskih tokova i potreba koje iz njih proizilaze. Nadamo se da IGA svojim pokazanim uspjesima doprinosi povećanju svijesti kod donosilaca odluka o pomenutim potrebama bh. izvoznika', kazala je Kozarić-Rahman.
Ona je istakla da su trenutno najtraženije usluge garancija opisane u odgovoru na prethodno pitanje, a pored toga, značajna je potražnja za uslugama kreditnog osiguranja i finansiranja kroz faktoring, s tim da IGA u ovom trenutku nije u stanju izaći u susret većini tih zahtjeva zbog ograničenih sredstava kojim raspolaže.
'Institucija kao što je IGA najviše može doprinjeti izvozu iz BiH putem garancija u smislu kvantitativnog mjerenja. Naime, kod direktnog finansiranja jedna KM budžeta/kapitala finansijske institucije često podržava jednu KM izvoza. Kod faktoringa, ovaj iznos je 1:1,25 s obzirom da IGA daje do 80 posto asigniranog i osiguranog iznosa. Međutim, kod kreditnog osiguranja i garancija, ovaj odnos se drastično mijenja. Sa obzirom da je kapital potreban za poslove garancija i kreditnog osiguranja a koji podržava jednu KM izvoza znatno manji i praktično jednak veličini rezervisanja, slijedi da je s postojećim kapitalom IGA-e moguće podržati mnogo više izvoza kroz poslove garancija i kreditnog osiguranja nego kroz poslove finansiranja', precizirala je Kozarić-Rahman.
Ona je potcrtala da je osiguranje naplate potraživanja izuzetno koristan proizvod, koji nažalost nije popularan kod BiH kompanija čiji su vlasnici ili menadžeri ljudi s ovih prostora, dok s druge strane, sva velika preduzeća koja su kupile strane kompanije, odmah pristupaju osiguranju cijelog portfolija svojih kupaca, i idu do te mjere da odlučuju o saradnji s novim kupcima isključivo na osnovu bonitetnih izvještaja koje im IGA osigurava.
'Prije svega, osiguranje naplate potraživanja prodavca osigurava od slučaja da kupac bankrotira prije nego što je servisirao dug, a osim toga, kupci često padnu u finansijske probleme, periode kada nisu likvidni itd., što je rizik koji je također pokriven ovim osiguranjem. Sljedeća beneficija ovakvog osiguranja je poboljšanje gotovinskog toka u kriznim situacijama, zbog toga što u najgorem slučaju, pod uslovom da prodavac nije prekršio kupoprodajni ugovor i da ne postoji spor između njega i kupca, prodavac biva isplaćen najdalje u roku 180 dana od dana dospjeća potraživanja. Konačno, osiguranje naplate potraživanja daje jednu dodatnu ozbiljnost prodavcima u odnosu s njihovim kupcima, što rezultira u tome da više od 50 posto problema s neplaćanjem bude riješeno prije nego bude potrebno započeti radnje prinudne naplate. To je direktan rezultat stavljanja institucije kao što je IGA u proces', rekla je Kozarić-Rahman.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Centralna banka BiH: Neometano izvršavati…
- 17/05 Počeo Ekonomski forum BiH 2021: Fokus je…
- 22/03 RS: Prosječna plata nakon oporezivanja u…
- 06/02 U FBiH pad željezničkog prometa za čak 81,5…
- 04/12 Provaljeno u stan člana VSTS Monike Mijić
- 10/11 Javni prihodi u FBiH za deset mjeseci ove…
- 07/10 Na području Banjaluke postavljaju nove radare
- 25/09 U 2019. godini direktne strane investicije…
- 31/07 Košarac: Konkretnim mjerama zaštititi domaću…
- 27/07 Od početka pandemije bez posla u KS ostalo…
- 23/07 BiH još nije usvojila odluku o smanjenju…
- 29/06 Inicijativa za Stolac: Zaustaviti aktivnosti…
- 25/06 Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata…
- 21/06 Štrajk upozorenja 30.juna istovremeno u RiTE…
- 17/06 TRGOVSKA GORA UJEDINILA BiH Košarac: Tražićemo…
- 13/06 Mostar će u oktobru dobiti svoju prvu „zelenu“…
- 09/06 Sindikalna potrošačka korpa za maj skuplja…
- 05/06 Broj zaposlenih u FBiH od 5. maja porastao…
- 01/06 Ova pravila važe narednih 14 dana u ugostiteljskim…
- 27/05 Turistički vaučer isključivo za sufinansiranje…
- 23/05 Diasporainvest: Kako osnovati kompaniju u…
- 19/05 Traži se povlačenje odluke: ArcelorMittal…
- 12/05 Željeznice RS završile prvi kvartal s gubitkom…
- 08/05 Milićević: Poziv privrednim subjektima da…