Vijesti
Društvo i ekonomija
Ekonomija BiH nije spremna za ulazak Hrvatske u EU
28.06.2013. 12:00
Izvor: Moje Vijesti
Ekonomija BiH nije spremna za ulazak Hrvatske u EU
Ekonomija BiH nije spremna za ulazak Republike Hrvatske u EU zbog domaćih vlasti koje nisu pripremile naše trgovinske i druge standarde sa standardima i propisima EU, kazao je danas u Mostaru predsjednik Privredne komore FBiH Jago Lasić.
Po njegovim riječima, BiH je znala da će Hrvatska ući u EU i imala je dosta vremena da se pripremi što nije učinila.
"Sada kada je došao taj dan mi nismo spremni i mislim da će doći do dosta problema, zato što one robe koje smo do sada izvozili u Hrvatsku po specijalnom ugovoru, od 1. jula ostaju na domaćem tržištu", kazao je Lasić, naglasivši kako se sada naša politika treba pobrinuti da tim robama da prostora na domaćem tržištu.
Po njegovom mišljenju, inače se malo vodi računa o domaćem tržištu. Faktički naše je tržište dano drugima da upravljaju s njime, a nažalost i našim novcima.
Predsjednik Privredne komore FBiH smatra kako BiH ima sve na papiru, međutim da sada treba napraviti instituciju koja će garantirati da su naše robe usklađene sa standardima EU.
Kada Hrvatska uđe u EU ne bi trebalo doći do poremećaja kada je u pitanju industrija, međutim doći će do određenih refleksija na polju biljne i animalne proizvodnje. Ti proizvodi više se neće moći izvoziti u RH u onoj količini u kojoj su se do sada izvozile što znači da će ostati na domaćem tržištu ili treba tražiti neko alternativno tržište.
Iako se trenutno pregovora s Evropom o privremenom protoku tih roba, ipak u ekonomskoj politici BiH mora napraviti neke zaokrete kako bi se makar domaće tržište dalo domaćim proizvođačima.
"Trenutno je situacija slijedeća, iako BiH ima dosta svojih proizvoda koje neće moći plasirati na inozemno tržište, a ima ih dosta i za domaće tržište ona te iste proizvode (krumpir, paprike i slično) uvozi iz Maroka, Egipta i drugih zemlja. Što znači da mora naći način da smanji uvoz određenih roba što će s ovakvom politikom biti jako teškom", naglašava Lasić.
Po njegovom mišljenju, potrebno je izvršiti izmjene i dopune i zakona i pravilnika, kako o sigurnosti hrane, tako o unutrašnjoj trgovini zajedno s RS, kako bi naše robe bile zastupljene u svim trgovačkim radnjama u BiH što sada nije slučaj.
S te strane Lasić će se u nedjelju u Italiji sastati s pomoćnikom italijanskog ministra za voće, povrće i tržnice da se taj dio uradi kompatibilno s njihovim pravilima. Sve ovo zahtjeva dosta posla, a mislim da je glavni problem u BiH u nekompetentnost ljudi koji rade te poslove.
Inače, samo četiri vrste roba neće imati slobodan izvoz na područje Hrvatske, odnosno bit će ograničene kvotom, a to su bebi bif, pojedine vrste riba, mlada govedina, vino i šećer.
Na pitanje hoće li nas sve navedeno dovesti u još veće siromaštvo, Lasić je kazao da ukoliko BiH na svom tržištu osigura kompenzaciju robu koju je izvozila u Hrvatsku do toga ne bi trebalo doći.
On smatra i kako najveću odgovornost za loše stanje u ekonomiji snosi politika jer se ne može dogoditi da svi predstavnici domova budu stranački predstavnici što nigdje osim nas nije zabilježeno, pa se tako u BiH ne vodi državna, već stranačka politika.
"Stranačkom politikom ovi se problemi ne mogu riješiti, a uostalom ukoliko ne znamo niša sami napraviti možemo prepisati od drugih", smatra Lasić.
Velik problem u ekonomiji BiH predstavlja i zakon o izmirenju novčanih potraživanja. Tako je u BiH trenutno 38.000 blokiranih firmi koje bi trebale biti pod stečajem, međutim nisu, jer se opet ne poštuju zakoni.
U BiH ima dosta dobrih zakona koji se ne provode i nitko za to ne odgovora, napominje Lasić, po čijem je mišljenju, pod hitno potrebno oformiti tijelo koje bi trebalo odgovorno provoditi postupak protiv svih onih koji ne rade svoj posao te prekršitelja određenih normi korisnika javnih sredstava, kako bi u BiH napokon došlo do smanjenja, korupcije, kriminala i mita.
Lasić ističe kako i platni promet napokon treba izvući iz poslovnih banaka što su učinile sve zemlje iz okruženja te napraviti agenciju za platni promet.
Podsjetio je i kako je vanjski dug BiH više porastao nego BDP zato se naša država non-stop zadužuje, uzima novi kredit da bi vratila stari.
Ova ekonomija to više ne može izdržati i bit će sve više protesta zato što ekonomija neće moći izdvojiti toliku masu novaca da bi se pokrili studenti, nezaposleni, penzionerima....
Što se tiče kretanja ekonomije u prvih pet mjeseci ove godine, prema zadnjim podacima Federalnog zavoda za statistiku u Federaciji BiH broj nezaposlenih povećan je za 3,2 posto, a broj zaposlenih smanjen.
U isto vrijeme, u FBiH povećan je izvoz za 12,3 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, a uvoz smanjen za 2,1 posto. Pokrivenosti uvoza izvozom povećana je za 14, 6 posto, deficit je smanjen za 17,7 posto, dok je industrija porasla za ukupno 9,2 posto.
Za isto vrijeme, BiH je ostvarila rast izvoza od 10,2 posto. Uvozu je smanjen za 0,5 posto, a deficit za 12,6 posto.
Lasić je na kraju današnje konferencije za novinare zaključio kako bi BiH treba podići svoje devizne rezerve kroz pogodovanje svojoj domaćoj proizvodnji čime bi se izbjegla prevelika zaduženja te povećala domaća potrošnja.