Vijesti
Politika
Milorad Dodik
Nije bilo razgovora o prekompoziciji 'šestorke'
07.07.2013. 14:00
Izvor: mojevijesti.ba
Nije bilo razgovora o prekompoziciji 'šestorke'
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas da dosad nije s bilo kim vodio razgovare o eventualnoj prekompoziciji 'šestorke', niti o njenom boljem ili lošijem funkcionisanju.
Dodik ponavlja da njegova stranka nema nikakvo partnerstvo sa strankama "šestorke", već je dio vlasti na nivou BiH, jer su dobili najveći broj glasova.
Ocijenio je da je u tom smislu suštinski u pitanju odnos unutar stranaka u Federaciji BiH, te da iz RS-a ne utiču ko će biti u vlasti u drugom bh. entitetu.
"Ako se sadašnja većina promijeni, mi nemamo ništa protiv, jer ne utičemo kakve će oni napraviti dogovore u FBiH" - kazao je on i ponovio tvrdnju da se pokušavaju problemi s federalnog nivoa prenijeti na bh. institucije.
"Mi smo kolateral odnosa prema EU, jer FBiH ne može da postigne sporazum o presudi 'Sejdić-Finci'" - ustvrdio je Dodik i ponovio da entiteti kao strane u BiH moraju dogovoriti promjene Ustava BiH, koji se mora poštovati.
Dodao da SNSD ni s SDS-om, s kojim će ipak ostati zajedno na nivou BiH, ne dijeli mnoge političke stavove.
"SDS je s nama u Sarajevu, jer smo mi to htjeli. SDS je bio žedan bilo kakve pozicije i institucionalne vlasti i to su prihvatili, a igraju neku čudnu igru, u kojoj su s nama u Sarajevu, a u RS smo im nepodnošljivi. Oni su za nas neponošljivi i tamo i ovdje" - ustvrdio je on, ali i dodao da to ne znači da su u SNSD-u spremni da "razbiju“ kapacitet zajedništva vezano za BiH.
SNSD ima, kaže, jasan odnos prema protestima koji su "blokirali“ rad predstavnika RS-a u parlamentu BiH, a da slični postupci "mogu dovesti do toga da u RS-u definitivno razmisle da li će ići ili ne u Sarajevo“.
Ostaje da se vidi, kazao je, kako će sutra proći sjednica Predstavničkom doma BiH.
PODRŽAVAM ISTRAGE KOJE VODE I DRUGE ZEMLJE O POSLOVANJU NEKIH FIRMI U RS
Milorad Dodik tvrdi da podržava istrage koje i druge zemlje vode vezano za neke poslove firmi u RS.
"Vidimo istrage nekih drugih zemalja vezano da ranije poslove "Telekoma RS" i druge i ja to podržavam i smatram da je neophodno maksimalizovati institucionalni potencijal u borbi protiv kriminala i korupcije" - rekao je Dodik.
Ostali su, potvrdio je, nerazjašnjeni neki slučajevi privatizacije, u kojima se mogla desiti korupcija na najvišem nivou.
Komentirajući pripremljeni Nacrt strategije borbe protiv korupcije u RS za period 2013. - 2017. godina, on je ustvrdio da je borba protiv korupcije prvenstveno vidljiva kroz rad policijskih struktura, a nije zadovoljan ponašanjem pravosuđa.
"Izostala je ta krajnja faza borbe protiv korupcije u jakim sankcijama" - dodao je Dodik i najavio institucionalnu borbu, u skladu s mehanizmima s kojima raspolaže RS.
Smatra i da se više uradilo u suzbijanju kriminala, te da je stepen tih krivičnih djela "manji nego u nekim evropskim zemljama“, pri čemu je naveo i primjere manje krađa automobila.